بهبود كیفیت هوا با كمك یك سیستم نظارتی هوشمند

بهبود كیفیت هوا با كمك یك سیستم نظارتی هوشمند

گردو دانلود: پژوهشگران ˮدانشگاه علوم کاربردی کلنˮ و موسسه ˮWHO Reinraumtechnikˮ درحال کار بر روی توسعه یک سیستم نظارت برای کنترل هوشمند تهویه هوای مکان های مختلف هستند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، قبلاً اینگونه بود که هوای بدون آلودگی عمدتا در مکان هایی مانند اتاق عمل یا در فرایندهای تولید و صنعت داروسازی ضروری بود، اما از زمان شروع بیماری همه گیر کرونا، هوای پاک در مکان هایی مانند رستوران و مدارس نیز به یک مسئله مهم تبدیل گشته است.
طیف گسترده ای از سیستم ها برای دستیابی به این هدف تلاش می کنند اما با این وجود سیستم های اتاق تمیز سنتی یک اشکال عمده دارند و آن این است که آنها بطور مداوم(خواه در لحظه مورد نیاز باشد یا نه) هوا را تهویه می کنند که این امر به نوبه خود به مصرف زیاد انرژی و در نتیجه هزینه های بالا منجر می شود.
برای تغییر در این فرآیند، تعدادی از محققان آلمانی درحال توسعه یک سیستم نظارت برای کنترل هوشمند کیفیت هوا هستند.
آنها قصد دارند سیستمی طراحی نمایند که نه فقط فقط در صورت لزوم هوا را تصفیه می کند بلکه مقرون به صرفه نیز است. سیستم های معمولی بدون نظارت کار می کنند و هوا را حتی در صورت عدم نیاز تصفیه می کنند.
بدین سبب آنها قصد تولید یک سیستم خودکار را دارند که بتواند با بهره گیری از سنسورهای مختلف بر میزان پارامترهای مختلف مانند دما، رطوبت یا هواپخش و غلظت کربن دی اکسید کنترل داشته باشد و برمبنای داده های از پیش تعیین شده اقدامات کنترلی را بطور خودکار شروع کند. هواپخش نامی است که به سوسپانسیون ذرات جامد یا قطره های مایع در گاز اطلاق می شود. بطور کلی منظور از هواپخش، ذرات گرد و غبار معلق در هواست. دود، ریزگرد اقیانوسی، آلودگی هوا و مه دود امثالی از هواپخش هستند.
بعنوان مثال اگر رطوبت یک مکان بیش از اندازه زیاد باشد، این سیستم با پمپاژ هوای خشک بوسیله فیلتر فن به داخل اتاق این مشکل را حل می کند که این مساله از مصرف زیاد انرژی نیز کاهش می دهد. وزارت امور اقتصادی و انرژی فدرال آلمان بودجه این پروژه را به مدت دو سال تامین می کند.
منبع:

1400/03/18
22:13:48
5.0 / 5
587
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , سنسور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲