یك تیر و دو نشان با كانال های خورشیدی

یك تیر و دو نشان با كانال های خورشیدی

افزودن صفحات خورشیدی روی آبراه ها که اصطلاحا ˮکانال های خورشیدیˮ را پدید می آورد، می تواند به ایجاد تحول بزرگی در جهت پایداری انرژی و آب کمک نماید و سالیانه ۶۳ میلیارد گالن آب(۲۳۸ میلیون متر مکعب) تنها در کالیفرنیا صرفه جویی کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گزارشی از مجله Popular Science توضیح می دهد که با وجود بیشتر از ۶ هزار کیلومتر کانالی که آب را به سراسر ایالت کالیفرنیا منتقل می کنند، این ایالت امکان زیادی برای تعبیه زیرساخت های صفحات خورشیدی روی این کانال ها دارد.
ازاین رو به نظر می آید که اتصال صفحات خورشیدی بر روی این آبراه ها با استفاده از کابل های تعلیقی علاوه بر تولید انرژی، یک مزیت فوق العاده هم برای کانال ها به منظور عدم تبخیر و هدررفت آب فراهم می آورد.
محققان دانشگاه "کالیفرنیا مرسد"(California Merced) و دانشگاه "کالیفرنیا سانتا کروز"(California Santa Cruz) با استفاده از شبیه سازی، توانایی اقتصادی ساخت شبکه ای از "کانال های خورشیدی" را در یکی از بزرگترین شبکه های آبی جهان که آب مورد نیاز بیشتر از ۲۷ میلیون شهروند را تأمین می کند، ارزیابی کردند.
مطالعه جدید این محققان که در مجله Nature انتشار یافته است، امکان دارد به تجهیز کانال های آب کالیفرنیا به صفحات خورشیدی منجر شود و آنها را به غیر از منبعی برای تهیه آب شرب به مزارع انرژی تجدیدپذیر هم تبدیل کند.
علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که این کار همانطور که گفته شد به کانال ها کمک می نماید تا مقدار زیادی آب صرفه جویی کنند.
محققان دریافتند که جدا از تأمین انرژی خورشیدی، این صفحات خورشیدی از تبخیر آب جلوگیری می کنند و باعث صرفه جویی بیشتر از ۶۳ میلیارد گالن آب در سال تنها در این ایالت می شوند.
دکتر "برندی مک کوئین" نویسنده اصلی این تحقیق در بیانیه مطبوعاتی خود توضیح داد: ما از مقدار قابل توجه پیشگیری از تبخیر آب که پیشبینی می نماییم ۸۲ درصد باشد، شگفت زده شدیم. این مقدار آب می تواند تفاوت قابل توجهی در مناطق کم آب ایجاد نماید.
او همینطور اظهار داشت که سایه این صفحات خورشیدی بر روی آب کانال ها می تواند رشد علف های هرز آبزی را کم کند و منجر به کاهش هزینه های نگهداری شود.
البته این صفحات خورشیدی به صورت کلی مانع از تمام تبخیرها نمی شوند. البته تبخیری که اتفاق می افتد، مزیت خنک سازی صفحات خورشیدی را به همراه دارد و آنها را در تبدیل نور خورشید به برق کارآمدتر می کند.
باآنکه چنین مزایایی چشم گیر به نظر می رسند، اما هنوز چندین سوال باقی مانده است. بعنوان مثال محققان در این مطالعه نه میزان تولید انرژی چنین شبکه ای و نه هزینه ساخت آن محاسبه کرده اند.
نزدیکترین مشابه این طرح در "گوجارات" هند یافت می شود؛ جایی که صفحات خورشیدی مساحت ۷۵۰ متری از یک کانال را در سال ۲۰۱۵ پوشاندند و بیشتر از ۱۸ میلیون دلار هزینه در برداشت.
منبع:

1400/03/13
11:46:49
5.0 / 5
635
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود