ابتكار پژوهشگران سوئیسی برای شخصی سازی بیهوشی

ابتكار پژوهشگران سوئیسی برای شخصی سازی بیهوشی

پژوهشگران سوئیسی، ابزار جدیدی را ابداع نموده اند که می تواند به شخصی سازی بیهوشی کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزبریک، بیهوشی ممکنست یک علم دقیق باشد اما هنوز بطور کامل شخصی سازی نشده است. متخصصان بیهوشی، از روش های گوناگونی برای محاسبه دوز درست برای بیمار، پژوهش های بالینی، پایگاه داده پزشکی و بررسی های آزمایشگاهی استفاده می نمایند. در هر حال، هر شخص بصورت متفاوتی نسبت به روش های بیهوشی واکنش نشان میدهد و تا قبل از تجویز کردن ماده بیهوشی، راهی برای آگاهی از واکنش وجود ندارد.

شخصی سازی دوز مصرفی
بیماران هم اکنون بر طبق واکنش خود، دوزهای اضافی بیهوشی را طی جراحی دریافت می کنند. نقش متخصصان بیهوشی این است که مطمئن شوند بیمار خیلی زود به هوش نمی آید اما باید از پایین ترین میزان داروها استفاده کنند.
دوزهای اضافی، بدون آگاهی در مورد میزان واقعی دارو در بدن بیمار تجویز می شوند.
پژوهشگران "موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان"(EPFL) با همکاری "بیمارستان دانشگاه لوزان"(CHUV) و "دانشگاه پلی تکنیک تورین"(Polytechnic University of Turin) برای حل کردن این مشکل، سیستمی ابداع نموده اند که می تواند میزان "پروپوفول"(Propofol) را در بیماران هنگام جراحی اندازه گیری نماید و بر طبق آن به تنظیم دوزهای مصرفی بپردازد.
"ساندرو کارارا"(Sandro Carrara)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: دانشمندان سال هاست تلاش می کنند تا حسگرهایی را عرضه کنند که بتوانند تراکم ترکیبات خون را در بیماران بیهوش فورا اندازه گیری کنند. بدین ترتیب، پزشکان می توانند دوزها را شخصی سازی کنند.

سرنگ هوشمند
ابزار این گروه پژوهشی، به یک سرنگ بزرگ شباهت دارد. سوزن آن حاوی الکترودهای سنسور است که تراکم پروپوفول خون بیمار را اندازه گیری می کنند. تجهیزات حسگرها نیز در یک جعبه کنترل مرکزی قرار دارند. بررسی حسگرها با بهره گیری از هوش مصنوعی صورت می گیرد.

اندازه گیری دقیق به لطف یادگیری ماشینی
کارارا افزود: دلیل دشوار بودن اندازه گیری پروپوفول این است که تمایل دارد به نوک سوزن بچسبد و نتایج را تحریف کند. پروپوفول، یکی از بهترین داروهای بیهوشی موجود است اما دریافت کردن دوز مناسب آن می تواند پیچیده باشد. بنابراین، یک سیستم با کاربرد ساده که می تواند تراکم پروپوفول را در اتاق عمل کنترل کند، گام بزرگی در جراحی و مراقبت های ویژه بشمار می رود.
پژوهشگران، دقت ابزار خودرا بواسطه آزمایش آن روی نمونه های خون انسان تایید نموده اند. مرحله بعدی این پژوهش، انجام دادن آزمایش ها درون بدن است.
این پژوهش، در مجله "IEEE Transactions on Biomedical Circuits and Systems" به چاپ رسید.1400/03/10
17:32:25
5.0 / 5
709
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , سنسور , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود