بزرگترین نقشه ماده تاریك تهیه شد

بزرگترین نقشه ماده تاریك تهیه شد

گردو دانلود: بزرگترین نقشه ماده تاریک با بهره گیری از نور 100 میلیون کهکشان به وجود آمده است. این نقشه می تواند به دانشمندان در پاسخ به سوالات اساسی در مورد جهان کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ستاره شناسان کالج دانشگاهی لندن ومدرسه عالی نرمال در پاریس از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تصاویر شکل و نور کهکشان ها استفاده کردند و توانستند نقشه ای از این ماده نامرئی در سراسر جهان را ایجاد کنند.
ماده تاریک حدود ۸۰ درصد از کل مواد موجود در جهان را تشکیل می دهد، اما بطور مستقیم قابل مشاهده نیست و در اثر تعامل با سایر اشیا تشخیص داده می شود.
پژوهشگران گفتند یک نقشه دقیق که نشان دهنده گسترش ماده تاریک است، می تواند روزی به سوالاتی همچون این مساله که جهان از چه چیزی تولید شده و چگونه تکامل یافته است، پاسخ دهد.
پژوهشگران اذعان دارند که آنها تا حالا حدود یک چهارم آسمان نیمکره جنوبی را نقشه برداری کرده اند. از آنجائیکه ماده نامرئی فضا-زمان را به دور خود منحنی می کند، ستاره شناسان می توانند با مطالعه نوری که از کهکشان های دور به زمین می رسد، موجودیت آنرا نقشه برداری کنند.
اگر نور تحریف شده باشد، این بدان معناست که ماده ای در پیش زمینه وجود دارد و هنگامی که نور به سمت ما می آید، آن نور را خم می کند.
بدین سبب پژوهشگران برای شناسایی الگوهایی که شبیه تحریف مورد انتظار در نور هستند با بهره گیری از هوش مصنوعی داده ها را در الگوریتم یادگیری ماشین قرار دادند.
ماده تاریک، مانند انرژی تاریک، مرموز باقی مانده است، اما وجود آن از رفتار کهکشان ها به روشی که پیش بینی نشده است، استنباط می شود. بعنوان مثال، این واقعیت که کهکشان ها بصورت خوشه ای در کنار هم قرار دارند و کهکشان های درون خوشه سریع تر از حد انتظار حرکت می کنند، یکی از راه های تشخیص این ماده مرموز است.
طی شش سال قبل پژوهشگران این مطالعه صدها میلیون کهکشان را به لطف تصاویر ثبت شده از آسمان توسط دوربین انرژی تاریک ۵۷۰ مگاپیکسلی که روی رصدخانه میان آمریکایی سرو تولولو در شیلی نصب شده، لیست کرده اند.
منبع:

1400/03/08
11:28:33
5.0 / 5
718
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳