با كمك ریزجلبكها؛

نوآوری به داد آب های آلوده به نیترات رسید

نوآوری به داد آب های آلوده به نیترات رسید

پژوهشگران با استفاده از ریزجلبك ها روشی نوین و كم هزینه برای حذف نیترات از آب آلوده ارائه دادند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، آب شرب دارای میزان استانداردی از عناصر است. مصرف آن نیاز بدن به عناصر گوناگون را رفع می کند. اما مقدار آن نباید از میزان خاصی بالاتر باشد. برای اینکه برای سلامتی مشکلاتی را به وجود می آورد. نیترات یکی از عناصر موجود در آب است که میزان بالای آن در آب بسیار برای سلامتی زیان دارد.
وجود این عنصر در مقادیر بالا در آب لطمه های جدی را به سلامت وارد میکند که می توان به بروز سرطان خون و ایجاد مشکلات بینایی اشاره نمود.
در همین راستا روشی نوین برای حذف این ترکیب از آب با انجام طرحی پژوهشی ارائه شد. «حذف نیترات از آب با بهره گیری از ترکیب ریز جلبک و دنیتریفایرها مصرف کننده هیدروژن» عنوان آن است که با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.
ارائه یک رویکرد نوین برای تصفیه زیستی آب آلوده به نیترات، بررسی چگونگی تاثیر متقابل ریزجلبک سبز و دنیتریفایر اتوتروف برای تعامل سینرژیک جهت افزایش راندمان حذف، کاهش زمان و هزینه های مربوط به پروسه تصفیه و حل مشکل منابع آبی آلوده در ایران اهدافی است که در این طرح پژوهشی دنبال شد.
فریبا رضوانی مجری این طرح پژوهشی اظهار داشت: چاه های آب اطراف تهران حاوی نیترات بالایی هستند که این طرح با هدف حذف نیترات از آب انجام شد. گرچه روش های گوناگون شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی برای حذف این عنصر از آب وجود دارد اما هر یک از آنها مزایا و معایب خودرا دارد. بعنوان مثال در روش فیزیکی بعد از تصفیه آب، شورآبی تولید می شود که خود حاوی نیترات است و رهاسازی آن در محیط زیست آلودگی به وجود می آورد.
وی افزود: روش بیولوژیک یکی از راهکارهای دیگر برای حذف نیترات است که از منابع کربن آلی مانند الکل ها در آن استفاده می شود تا میکروارگانیسم ها با مصرف آن نیترات را حذف نمایند اما در این روش نیز هالومتان که ماده ای سرطان زا است تولید می شود. بااینکه در این روش به سبب مصرف نیترات توسط میکروارگانیسم ها حذف آن کامل انجام می شود اما مشکلات خودرا دارد. در این روش منبع کربن و انرژی یکی است.
رضوانی بیان کرد: اما در نوع دیگری از روش بیولوژیک منبع انرژی و کربن متفاوت می باشد و از دی اکسید کربن بعنوان منبع کربن و هیدروژن منبع انرژی استفاده می شود. در این طرح نیز از این روش بعنوان پایه کار استفاده شد. در این طرح از ترکیب ریزجلبک ها، میکروارگانیسم های اتوتروف مصرف کننده هیدروژن و دی اکسیدکربن در مجاورت نور نیترات در کمترین زمان ممکن حذف شد.
به گفته وی، نور به صورت پیوسته اعمال نشد و سیکل روشنایی و تاریکی را در آن داشتیم. یکی از مزایای آن حذف دی اکسید کربن است. البته برای جداسازی آسان تر و سریع تر این میکروارگانیسم ها از مرحله تصفیه و بعد از آن از روش گرانول سازی استفاده شد. پایلوت طرح با موفقیت انجام شد و الان در مراحل ثبت بین المللی اختراع قرار داریم.

1399/04/16
17:27:43
5.0 / 5
2127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵