ارزیابی لطمه های مغزی با كمك نور

ارزیابی لطمه های مغزی با كمك نور

مهندسان پزشکی و مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا دیویس در مطالعه اخیرشان از یک روش جدید و غیرتهاجمی برای اندازه گیری جریان خون مغزی با نور آگاهی داده اند. بگفته پژوهشگران می توان از این روش برای تشخیص فعالیت مغز استفاده نمود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، این روش جدید که طیف سنجی موج پخش کننده تداخل سنجی عملکردی(fiDWS) نام دارد، ارزان تر از فناوری موجود است و می توان از آن برای ارزیابی لطمه های مغزی یا انجام تحقیقات علوم اعصاب بهره برد.
"ویوک سینیواسان"(Vivek Srinivasan) محقق این مطالعه اظهار داشت: با بهره گیری از این روش ما می توانیم میزان عملکرد مغز در تنظیم جریان خون و فعالیت مغز را بصورت غیرتهاجمی در انسان ارزیابی نماییم.
دو درصد از وزن بدن انسان را مغز تشکیل می دهد اما ۱۵ تا ۲۰ درصد جریان خون را از قلب می گیرد. اندازه گیری جریان خون مغزی برای تشخیص سکته های مغزی و پیش بینی لطمه ثانویه در خونریزی های زیر عنکبوتیه یا لطمه های مغزی مهم می باشد. پزشکانی که در بخش مراقبت های ویژه عصبی هستند با تصویربرداری از جریان خون مغز و بررسی میزان اکسیژن رسانی سطح بهبودی بیمار را کنترل می کنند.
فناوری های موجود برای تشخیص این امر گران است و نمی توان از آنها بطور مداوم استفاده نمود. بعنوان مثال هم اکنون برای تصویربرداری از جریان خون مغزی به ام آر ای یا اسکنر توموگرافی کامپیوتری نیاز است که هزینه هر دوش روش بالا است. فناوری های دیگری مانند فناوری های مبتنی بر نور مانند طیف شناسی فروسرخ نزدیک نیز وجود دارند اما این روش ها نیز دارای اشکالاتی همانند دقت در اندازه گیری هستند.
اما نحوه عملکرد روش جدید اینطور است که طی آن نور فروسرخ نزدیک بوسیله بافت های بدن به داخل مغز نفوذ می کند. اگر لیزر فروسرخ نزدیک را به پیشانی فردی بتابانید، نور بارها توسط بافت(از جمله سلول های خونی) پراکنده می شود. با برداشتن نوسان سیگنال نوری که از جمجمه و پوست سر عبور می کند پزشکان می توانند اطلاعاتی در مورد جریان خون در داخل مغز بدست آورند.
یافته های این مطالعه در مجله "Science Advances" منتشر گردید.1400/02/27
08:28:29
5.0 / 5
708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵