برای بررسی های علمی و پزشكی؛

كوچك ترین تراشه جهان برای تزریق به بدن تولید شد

كوچك ترین تراشه جهان برای تزریق به بدن تولید شد

به گزارش گردو دانلود محققان دانشگاه کلمبیا موفق به تولید کوچک ترین سیستم تک تراشه ای جهان شدند که با استفاده از سوزن قابل تزریق به درون بدن است.به گزارش گردو دانلود به نقل از نیواطلس، از این سیستم میتوان در وهله اول برای اندازه گیری دمای بدن و هم انجام بررسی های گسترده تر علمی و پزشکی استفاده نمود.
پیش از این ایمپلنت های مجهز به سنسور برای کنترل سطح اکسیژن بدن یا وضعیت سیگنال های عصبی ساخته شده بودند، اما آنها حاوی اجزای مختلفی بوده و از طریق بلعیدن وارد بدن می شدند. اما این سیستم جدید تک تراشه ای که دارای مدار کامل است تنها کمتر از ۰.۱ میلیمتر مکعب مساحت دارد.
بنابراین سیستم مذکور ابعادی به اندازه گرد و غبار دارد و حتی از کوچک ترین کامپیوتر دنیا هم کوچک تر است که ۰.۳ میلیمتر مکعب مساحت داشت. تراشه این سیستم تنها با استفاده از میکروسکوپ قابل مشاهده می باشد. سیستم مورد اشاره یک مبدل پیزوالکتریک را در خود جای داده که بعنوان یک "آنتن" برای دریافت برق و هم برقراری ارتباط بی سیم عمل می کند.
سیستم مذکور همینطور دارای یک سنسور حرارتی برای اندازه گیری دمای محیط اطراف است و بنابراین میتوان از آن برای کنترل آنی دمای بدن استفاده نمود. از این محصول میتوان در آینده با نصب سنسورهای جدید برای اندازه گیری فشار خون، سطح قند خون و بررسی سیستم تنفسی بدن استفاده نمود.

1400/02/23
21:25:21
5.0 / 5
728
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود