كوسه ها از میدان مغناطیسی زمین بعنوان GPS استفاده می كنند!

كوسه ها از میدان مغناطیسی زمین بعنوان GPS استفاده می كنند!

گردو دانلود: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته اند که کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین بعنوان GPS استفاده می نمایند و به مسیریابی در اقیانوس می پردازند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی فلوریدا" (FSU) در بررسی جدیدی دریافته اند که کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین برای مسیریابی در اقیانوس استفاده می نمایند.
این که کوسه ها چگونه سالانه هزاران مایل را طی می کنند تا به محل تولید مثل خود بازگردند، دانشمندان را گیج کرده و به انجام دادن آزمایش های دشواری واداشته است.
این پژوهش جدید نشان میدهد که کوسه ها نسبت به تغییرات میدان مغناطیسی زمین حساس هستند و از آن بعنوان GPS استفاده می نمایند.
پژوهشگران می دانستند که لاک پشت های دریایی از میدان مغناطیسی زمین بعنوان یک ابزار مسیریابی استفاده می نمایند. حالا این احتمال مطرح گردیده است که کوسه ها نیز همین کار را انجام می دهند.
اعضای این گروه پژوهشی، ۲۰ کوسه جوان از دسته موسوم به "بیل کله" (Bonnethead) را در آزمایش خود به کار گرفتند. آنها در این آزمایش، سیگنال های مصنوعی را که از محل صید این کوسه ها دور بودند، بجای میدان مغناطیسی زمین به کار گرفتند.از آنجائیکه کوسه های بیل کله هر سال به مکان مشابهی مهاجرت می کنند، پژوهشگران توانستند پیش بینی کنند که کوسه ها در چه محلی شنا خواهند کرد.
پژوهشگران، این نظریه را مطرح نمودند که اگر کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین استفاده کنند، هنگام قرار گرفتن در نیمکره جنوبی، به سمت شمال شنا می کنند و بالعکس.
همین طور آنها پیش بینی کردند که اگر میدان مغناطیسی جعلی با میدان مغناطیسی طبیعی همسو باشد، هیچ ترجیحی در جهت گیری وجود نخواهد داشت. رفتار کوسه ها با پیش بینی ها همسو بود.
پروفسور "برایان کلر" (Bryan Keller)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: اگر بخواهم صادقانه بگویم، نتایج این پژوهش مرا شگفت زده کرد. دلیل پا بر جا ماندن این سوال به مدت ۵۰ سال، دشوار بودن بررسی کوسه ها است.
یافته های این پژوهش، احیانا می توانند به توضیح دادن در مورد رفتار سایر گونه های کوسه نیز کمک کنند.
کلر افزود: در جهانی که مردم حدودا در همه جا از GPS استفاده می نمایند، این قابلیت کوسه ها واقعا قابل توجه است.
این پژوهش، در مجله "Current Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/18
23:10:11
5.0 / 5
649
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود