در یك شركت دانش بنیان؛

محصولی برای از بین بردن سموم بدن دام تولید شد

محصولی برای از بین بردن سموم بدن دام تولید شد

گردو دانلود: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید محصولی برای از بین بردن سموم بدن دام و طیور شدند که این دستاورد می تواند موجب جلوگیری از خروج بیش از 10میلیون دلار ارز در سال شود.مریم تاج آبادی ابراهیمی مدیر عامل یک شتابدهنده تخصصی در حوزه زیست فناوری درباب تولید «توکسین بایندر؛ محصول از بین برنده سموم بدن دام» به خبرنگار مهر اظهار داشت: ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان و پرورش دهندگان دام در منطقه و دنیا است و خوراک دام بواسطه روش تولید و مصرف می تواند حاوی مقادیری بالایی از سموم و توکسین های مختلف باشد.
وی با اعلان اینکه یکی از با اهمیت ترین سمومی که در جیره غذایی دام وجود دارد «آلفا توکسین» است، بیان کرد: آلفا توکسین ها ممکنست موجب کاهش تولید شیر، تخم مرغ، گوشت و… و سمی شدن آنها در دام، سرکوب سیستم ایمنی بدن دام، سرطان زایی و جهش های ژنتیکی شوند.
وی اشاره کرد: آلفا توکسین ها می توانند در شیر، گوشت یا تخم مرغ نیز موجود باشند که از خوراک های آلوده حیوانات به این فراورده ها منتقل می شوند و این آلودگی را مجدداً به شیر، گوشت و… وارد میکند.
مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان اشاره کرد: برمبنای تحقیقات علمی، ثابت شده است که آلفا توکسین B۱ در بروز سرطان کبد، سقط جنین و… در انسان نقش دارد که این می تواند از چرخه دام وارد بدن انسان شود بدین جهت پیش گیری از ورود این سم در بدن انسان از اهمیت بالایی برخوردارست.
تاج آبادی ابراهیمی عنوان کرد: روش های مختلفی برای جذب و خنثی سازی آلفا توکسین ها در خوراک حیوانات ارائه شده است که بهترین و مؤثر ترین آنها استفاده از توکسین بایندرها در خوراک دام و طیور است که در همین راستا توانستیم با تاکید بر دانش متخصصان این شرکت دانش بنیان محصول «توکسین بایندر» ۴ جزئی بر پایه باکتری های اسید لاکتیک را ثبت پتنت نماییم.
وی اشاره کرد: «توکسین بایندر » تولیدی در این شرکت نسبت به نمونه های مشابه خارجی که نهایتاً دو جزئی هستند و با بهره گیری از یک ماده معدنی تولید شده اند، برتری هایی همچون ۴ جزئی بودن دارد.
مدیر عامل شرکت اظهار داشت: همین طور استفاده از دیواره مخمر بجای ماده معدنی و استفاده باکتری اسید لاکتیک از دیگر مزیت های این محصول ایرانی است که علاوه بر جذب آلفا توکسین موجب تقویت سیستم گوارش دام نیز می شود.
وی درباب ظرفیت تولید این شرکت دانش بنیان در تولید توکسین بایندر ها اظهار داشت: این شرکت توانایی تولید بیش از ۱۷ هزار تن توکسین بایندر در سال را دارد که این حجم سبب جلوگیری از خروج سالیانه بیش از ۱۰ میلیون دلار ارز از کشور می شود.


منبع:

1400/02/06
14:13:26
5.0 / 5
493
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود