مقابله با باكتری های مقاوم در مقابل دارو به كمك یك پلت فرم جدید

مقابله با باكتری های مقاوم در مقابل دارو به كمك یك پلت فرم جدید

پژوهشگران آمریکایی، پلت فرم جدیدی ابداع نموده اند که می تواند درمان های ویژه ای را برای مقابله با باکتری های مقاوم در مقابل دارو عرضه نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، هنگامی که شیوع بیماری رخ می دهد، زمان ابداع و توزیع درمان، نقش مهمی در نجات زندگی بیماران دارد اما تولید داروهای سفارشی معمولا روند آهسته و دشواری را طی می کند.
پژوهشگران "دانشگاه کلرادو بولدر"(CU Boulder) آمریکا، پلتفرمی ابداع نموده اند که می تواند تنها طی یک هفته، درمان های ویژه و موثر "اسید نوکلئیک پپتید"(PNA) جهت استفاده در مقابل همه انواع باکتری ابداع کند. شاید این پژوهش بتواند روش واکنش ما نسبت به همه گیری و همین طور نحوه برخورد با موارد مقاومت آنتی بیوتیکی را تغییر دهد.
پلت فرم موسوم به "FAST" می تواند به سرعت، آنتی بیوتیک های جدیدی را برای انواع بیماری عرضه نماید که بطور ویژه برای هدف گیری باکتری های مورد نظر طراحی شده اند. این پژوهش، مهار قابل توجه رشد و سایر واکنش های مثبت را در باکتری های مقاوم مانند "اشریشیا کلی" (E. coli) نشان میدهد. سازگاری این نوع داروها، بسیار سریع تر از داروهای جدیدی است که به بازار عرضه می شوند.
روش های سنتی کشف دارو معمولا ۱۰ سال یا بیشتر زمان می برند. این روش ها برای شناسایی مولکول های یک باکتری ابداع شده اند که برای بهبود سلامت انسان می توان از آنها در مقابل باکتری های دیگر نیز استفاده نمود. تکامل طی میلیاردها سال باعث شده است که رشته های باکتری در مقابل این نوع روش ها، بطور فزاینده ای مقاوم باشند. قسمتی از این مقاومت، به خاطر تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشکان است. از پلت فرم FAST می توان برای همه انواع باکتری بهره برد و به شناسایی سریع و آزمایش مولکول هایی پرداخت که مکانیسم های جدیدی را در پاتوژن ها هدف قرار می دهند.
"کریستن الر"(Kristen Eller)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پلت فرم FAST، از آرایش ژنتیکی باکتری ها برای طراحی آنتی بیوتیک های ویژه و هدفمند استفاده می نماید تا امکان تولید پروتئین های طبیعی را از آنها بگیرد و سبب مرگ آنها شود.
وی ادامه داد: این پلتفرم، یک راهبرد منحصر به فرد را برای انتقال درمان به باکتری هایی مورد استفاده قرار می دهد که هدف قرار دادن آنها بطور سنتی دشوار است برای اینکه در سلول های میزبان بدن ما قرار دارند. پلت فرم FAST برای برطرف نمودن این مشکل، توانایی طبیعی باکتری ها را برای حمله به سلول های خود باکتری به کار می گیرد و آنرا دستکاری می کند تا ناقل درمان باشد.
الر افزود: ما یک پلت فرم ابداع کرده ایم نه یک روش درمانی. این پلتفرم، سازگار و پویا است و می توان آنرا تغییر داد تا همه گونه های باکتری را که یک تهدید به شمار می روند، هدف قرار دهد.
پژوهش دیگری که بتازگی انجام شده است، کاربرد پلت فرم FAST را برای ابداع آنتی بیوتیک های جدید در مقابله با باکتری اشریشیا کلی نشان میدهد که حدودا نسبت به همه آنتی بیوتیک ها مقاوم است.
"آنوشری چترجی"(Anushree Chatterjee)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این مساله از اهمیت ویژه ای برخوردارست برای اینکه رشته های خاص باکتری با گذشت زمان، تکامل و تغییر می یابند و مقاومت بیشتری پیدا می کنند.
وی ادامه داد: هدف این است که به سرعت، درمان هایی متناسب با ناحیه مورد نظر، شخص تحت درمان یا حتی شرایط بهداشت جهانی ارائه شود.
چترجی افزود: فناوری که ما برای درمان چنین مشکلاتی به کار می بریم، باید به اندازه کافی هوشمند باشد تا بتواند با موجودات در حال تکامل سازگار شود و نسبت به بحران ها، به سرعت واکنش نشان دهد. در این پلتفرم، چندین گام وجود دارد که با درنوردیدن آنها می توان اهداف دارویی جدیدی را طراحی و ابداع کرد.
بگفته چترجی، شاید این پلت فرم نهایتا اصلاح گردد تا درمان های ضد ویروسی را برای سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کووید-۱۹ عرضه نماید. پژوهشگران در حال جمع آوری داده های بیشتر هستند تا درمان های بالقوه کووید-۱۹ را توسعه بدهند و کار کردن برای آزمایش های بالینی را شروع کنند.
این پژوهش، در مجله "Communications Biology" به چاپ رسید.1400/02/01
23:02:50
5.0 / 5
669
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود