ایجاد مرغ و خوك با كمك قیچی ژنتیكی

ایجاد مرغ و خوك با كمك قیچی ژنتیكی

به گزارش گردو دانلود با استفاده از روش ˮکریسپر/ کس۹ˮ (CRISPR/Cas۹) ژن ها می توانند به سادگی غیرفعال یا به صورت خاص اصلاح شوند. این تکنیک از دو جز تشکیل شده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، آر. ان. ای راهنما(gRNA) توالی کوتاهی است که صریحاً به قطعه دی ان ای بخشی که اصلاح خواهد شد، متصل می شود. نوکلئاز کَس ۹، (قیچی ژن واقعی) به آر. ان. ای راهنما متصل شده و قسمت دی ان ای مورد هدف را برش می دهد. این برش مکانیسم های ترمیم را فعال می کند که این امر می تواند عملکردهای ژن را غیرفعال نماید یا جهش های خاصی را در خود جای دهد.
حالا دانشمندان دانشگاه فنی مونیخ(TUM) راهی برای مطالعه کارآمد مکانیسم های مولکولی مقاومت در مقابل بیماری یا مسائل زیست پزشکی در حیوانات کشف کرده اند. حیواناتی که به روش ژنتیکی مهندسی شده اند بینش مفصلی در مورد اساس مولکولی سلامت و بیماری به دانشمندان عرضه دادند.
گرچه گونه های دیگر مانند خوک شباهت بیشتری به فیزیولوژی انسان دارند اما دانشمندان به طور عمده روی موش هایی که به روش ژنتیکی اصلاح شده اند، تمرکز کردند. با استفاده از روش کریسپر کَس ۹ دانشمندان حالا مرغ و خوک تولید کردند و می توانند ژن های مورد هدف در اندام های مورد نظر این حیوانات را تغییر دهند.
دانشمندان بدون ایجاد مدلهای حیوانی جدید برای هر ژن مورد هدف، توانستند جهش های ژنی خاصی را به اندام مورد نظر وارد کنند یا حتی ژن های موجود را اصلاح کنند. این عمل تعداد حیوانات مورد نیاز برای تحقیق را می کاهد.


"بنجامین شوستر"(Benjamin Schuster) از دانشگاه فنی مونیخ اظهار داشت: ایجاد نسل اولیه این حیوانات حدود سه سال به طول انجامید. کَس ۹ حالا می تواند در تمام مراحل رشد حیوانات مورد استفاده قرار گیرد چونکه هر سلول بدن به صورت دائم دارای پروتئین کَس ۹ است. ما توانسته ایم با موفقیت از این روش در جنین مرغ و همینطور در خوک های زنده استفاده نماییم.
دانشمندان دریافتند که مرغ ها و خوک های مهندسی شده دارای نوکلئاز کَس ۹ در تمام اندام ها هستند که این امر در تحقیقات زیست پزشکی و کشاورزی بسیار مهم می باشد.
"آنجلیکا شنیکه"(Angelika Schnieke) دیگر محقق این مطالعه اظهار داشت: به علت وجود کَس ۹ در سلول ها فرآیندها به صورت قابل توجهی تسریع و ساده می شوند. حیوانات دارای کَس ۹ به صورت خاص امکان غیرفعال کردن ژن های در ارتباط با تومور و شبیه سازی رشد سرطان را فراهم می کنند.
پروفسور شوستر اظهار داشت: خوک ها و مرغ های دارای کَس ۹ محققان را قادر می سازند تا آزمایش نمایند و دریابند کدام ژن ها در شکل گیری صفاتی مانند مقاومت در مقابل بیماری مستقیماً در حیوان نقش دارند. مکانیسم سیستم کریسپر کَس ۹ همینطور می تواند برای مبارزه با عفونت ها با استفاده از ویروس های دی. ان. ای مفید باشد. آزمایشات اولیه کشت سلول نشان داد که این مورد هم اکنون برای ویروس هرپس مرغ موثر است.1400/02/01
21:36:10
5.0 / 5
775
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود