میكروپلاستیك دشمن سلول های ریه

میكروپلاستیك دشمن سلول های ریه

به گزارش گردو دانلود محققان در مجموعه ای از تحقیقات در حال گسترش به بررسی تاثیرات آلودگی پلاستیکی بر محیط زیست و سلامتی انسان ها می پردازند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، محققان در مطالعه ای جدید به بررسی صدمه میکروپلاستیک ها(ریزپلاستیک) بر روی سلول های ریه انسان پرداخته اند و مشاهده کرده اند که این ذرات سبب تغییر شکل سلول های ریه و کاهش سرعت متابولیسم آنها می شود.
این تحقیقات در دانشگاه ایالتی فلوریدا انجام شده است و بر روی قطعات ریز زباله های پلاستیکی که وارد طبیعت شده اند تمرکز دارد.
در خلال چند سال گذشته ما شاهد وجود این میکروپلاستیک ها در یخ های قطب جنوب، نزدیک قله ی اورست، برف های قطب شمال و مدفوع انسان ها بوده ایم.
و از همان زمان دانشمندان آغاز به تحقیق در مورد تأثیر این ذرات کوچک بر سلامتی موجودات مختلف کرده اند نتایج مطالعات نشان می دهد این ذرات سبب ایجاد آنوریسم(بزرگ شدن یا بیرون زدگی دیواره یک سرخرگ ) در ماهی ها می شوند، روند انتخاب پوسته در خرچنگ های نرم شکم را مختل کرده و رشد گیاهان را متوقف می کنند.
سازمان بهداشت جهانی همینطور در تحقیقات جداگانه ای به بررسی میکروپلاستیک های موجود در بطری های آب پرداخته است و هفته ی گذشته مشخص شد که موادی که در پلاستیک های "BPA" مورد استفاده قرار می گیرند به سلول های مغز صدمه می رسانند.
در آخرین مطالعه ی انجام شده، محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا به بررسی خطراتی که تنفس و خوردن این ذرات بر سلامتی دارند پرداختند. آنها سلول های ریه انسان را که درون ظرف آزمایشگاهی بود تحت تأثیر ذرات پلی استایرن قرار دادند. در خلال تنها چند روز دانشمندان متوجه شدند که تغییرات عجیبی در سلول ها رخ داده است. آنها دریافتند که ذرات پلاستیک عملکرد سلول ها را کند کرده و مانع تکثیر و رشد آنها شده است.
کرستن گودمن(Kerestin Goodman)، نویسنده ی این مقاله می گوید: میکروپلاستیک ها سبب مرگ سلول ها نشدند بلکه عملکرد طبیعی سلول ها را مختل کردند.
پلاستیک همچنان سبب ایجاد شکاف در لایه های بهم پیوسته سلول ها می شود. علاوه بر آن محققان دریافتند که پلاستیک سبب ایجاد یک حلقه به دور هسته ی سلول می شود.
گودمن می گوید: ما شاهد بودیم که این اتفاق در خلال ۲۴ ساعت رخ داد و الان می خواهیم علت ورود این ذرات به سلول را بفهمیم و اینکه چرا چنین چیزی رخ می دهد.
بررسی تاثیرات پلاستیک ها بر هسته ی سلول یکی از اهداف این گروه است. آنها همینطور می خواهند بفهمند تاثیرات دراز مدت این اتفاق بر روی سلامتی افراد دارای بیماری های تنفسی چه خواهد بود. محققان به این نکته اشاره می کنند که یکی از اشکالات این تحقیقات این بود که آنها نتوانستند ذرات را با تنفس وارد سلول کنند و سلول ها را مستقیما در معرض این ذرات که در یک محلول مایع بودند قرار دادند. با این وجود نتایج به دست آمده سوالات بیشتری را برمی انگیزد.
ایمی سانگ(Amy Sang) از نویسندگان این مقاله می گوید: ما نمی خواهیم تاثیرات میکروپلاستیک ها بر سلامتی انسان را بزرگ جلوه دهیم. پلاستیک ها مواد مناسبی برای صنعت، ساخت وساز، تجهیزات پزشکی و تحقیقاتی و محصولات مورد مصرف مردم هستند اما امکان دارد این ذرات تاثیرات نامطلوب طولانی مدتی داشته باشند که برای نوزادان در حال رشد و افراد دارای بیماری های تنفسی خطرناک باشد. ما باید در مورد این مورد تحقیق نماییم تا درک بهتری از اثرات آن بر سلامتی داشته باشیم.
این مقاله در مجله ی Chemical Research in Toxicology به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/01/31
19:15:14
5.0 / 5
891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳