رصد بهتر خورشید با یك آینه سازگار شونده

رصد بهتر خورشید با یك آینه سازگار شونده

هنگامی که ستاره شناسان از تلسکوپ ها برای نظارت و گرفتن عکس از فضا استفاده می نمایند، جو زمین می تواند تصویر را دقیقاً مانند آب و هوا که می تواند لنز دوربین را کدر کند، مخدوش کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، تلسکوپ هایی همانند تلسکوپ فضایی "هابل" که در فضا هستند می توانند این مسئله را حل کنند برای اینکه بطور کلی با جو طرف نیستند.
برای اصلاح اعوجاج نوری ناشی از جو می توان آینه های ثانویه سازگار(ASM) را به تلسکوپ های زمینی متصل کرد چونکه با این کار امکان ایجاد تصویر واضح تری از فضا فراهم می شود.
این ایده پیشنهاد پژوهشگران سازمان تحقیقات علمی کاربردی هلند برای یکی از این آینه های ثانویه سازگار برای "تلسکوپ خورشیدی اروپا "(European Solar Telescope) انتخاب شده است. بدین سبب می توان از آن برای نظارت بهتر بر فعالیت خورشید بهره برد.
آینه های ثانویه سازگار، آینه هایی هستند که برای اصلاح عناوینی که جو ما به وجود می آورد تغییر شکل می دهند.
برای رسیدن به این هدف، آینه های سازگار بر روی عملگرهای مکانیکی نصب می شوند و این عملگرها نیز دستگاه هایی هستند که آینه ها را بمنظور تغییر زاویه آنها فشار می دهند و می کشند.
"متیو مانیسکالکو"(Matthew Maniscalco) یکی از دانشمندان این پروژه اظهار داشت: کلید فناوری ما این است که ما عملگر مکانیکی آینه تغییر شکل پذیر را باردیگر اختراع کردیم.
طراحی سایر عملگرهای مکانیکی بدین صورت است که آنها برای حرکت آینه ها به الکترومغناطیس متکی هستند. این به آن معنا است که نیرو بسته به فاصله از آهن ربا می تواند تغییر کند.
اما عملگر مکانیکی پژوهشگران این مطالعه اینطور است که آنها از نظر فیزیکی به آینه متصل شده و با یک فنر، چند فنر الکترومغناطیسی و آهن رباهای ثابتی که نیرو را متعادل و ثابت نگه می دارند، تنظیم می شود. این بدان معناست که می تواند از نظر کیفیت انرژی کارآمدتر و دقیق تر باشد.
موفقیت در این طراحی به تلسکوپ خورشیدی اروپا این امکان را می دهد تا خورشید را بهتر رصد کند و حتی پدیده هایی مانند شراره های خورشیدی را پیش بینی نماید. تابش حاصل از شراره های خورشیدی می تواند برای ماهواره ها بسیار مضر باشد اما با خاموش کردن ماهواره ها می توان از خیلی از لطمه ها جلوگیری کرد. بدین سبب توانایی پیش بینی شراره های خورشیدی می تواند برای طول عمر ماهواره بسیار مفید باشد.
مانیسکالکو در آخر اضافه کرد: ما معتقدیم که از فناوری ما می توان برای مقاوم سازی تلسکوپ های قدیمی بهره برد.1400/01/30
14:14:17
5.0 / 5
872
تگهای خبر: پروژه , طراحی , عكس , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴