در گزارش گردو دانلود اعلام شد؛

تولید ۷ واكسن ایرانی كرونا تا مهرماه

تولید ۷ واكسن ایرانی كرونا تا مهرماه

به گزارش گردو دانلود عضو کمیته مشورتی علمی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه مهرماه تولید ۷ واکسن کرونا را خواهیم داشت، اظهار داشت: علاوه بر واکسن های داخلی، همکاری با روسیه، ژاپن و کوبا برای تولید واکسن انجام می شود.دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت واکسن های ایرانی تولید داخل و مشترک با خارج با اشاره به اینکه واکسن ایرانی «کووایران» تا اواخر خردادماه و واکسن های رازی (کووپارس) و فخرا اواخر شهریور ماه آماده تولید هستند، اظهار داشت: واکسن انستیتو پاستور هم که مشترک با کوبا است از شهریورماه وارد کشور می شود.
عضو کمیته علمی مقابله با کرونا در مورد واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده فخرا اظهار داشت: این واکسن باید ۶ ماه دیگر را بپیماید که امیدوار هستیم در شهریورماه به زمان بررسی این واکسن برسیم.
به گفته قانعی، ازاین رو این چهار واکسن را تا اول مهرماه خواهیم داشت که احتمال می رود ۳ واکسن ایرانی دیگر هم مبتنی بر ۳ پلت فرم مختلف به فرایند مطالعات بالینی اضافه شوند. یکی از این واکسن ها در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله است که تا مهرماه وارد عرصه تولید می شود.
وی با تکیه بر اینکه در سبد واکسن های کرونا تلفیقی از واکسن های ایرانی و مشترک را خواهیم داشت، اضافه کرد: ما در مهرماه باید ۷ واکسن ساز در حال تولید داشته باشیم و می توانیم بگوییم ۳ واکسن ساز در پلت فرم مبتنی بر ویروس غیر فعال، ۲ نوترکیب و mRNA هستند.
تولید واکسن مشترک با روسیه و ژاپن
قانعی با تکیه بر اینکه تولید واکسن های ایرانی از اواخر خرداد شروع می شود، اظهار داشت: در بخش همکاریهای خارجی برای تولید واکسن هم مقرر است واکسن مشترک با اسپوتنیک در خصوص تولید چهار میلیون دوز به صورت تحت لیسانس داشته باشیم که یک شرکت داخلی در این خصوص طرف حساب اسپوتنیک است.
وی در مورد همکاری مشترک با ژاپن اظهار داشت: همینطور مقرر است واکسن کرونای مشترک با ژاپن را طی یک قراردادی داشته باشیم که هنوز مراحل اصلی را طی نکرده است.
قانعی با اشاره به اینکه واکسن مشترک پاستور و کوبا در ایران با انتقال دانش فنی صورت می گیرد، اما این همکاری ها تحت لیسانس و به صورت قراردادی هستند، اضافه کرد: ۳ میلیون دوز از این واکسن هم تا شهریور ماه به تولید خواهد رسید.
به گفته عضو کمیته مشورتی علمی مقابله با کرونا، فرق این واکسن های خارجی با داخلی ها این است که زودتر مسیر تولید را طی می کنند که به بازار برسند یا فاز ۳ آنها صورت گیرد.
وی اظهار داشت: در مجموع تا شهریور ماه با ۷ واکسن داخلی سروکار خواهیم داشت که پیشبینی می نماییم آغاز واکسیناسیون با واکسن مشترک پاستور_کوبا و «کووایران» باشد.
تاریخ های تولید واکسن ها تغییر نکرده است
عضو کمیته مشورتی علمی مقابله با کرونا همینطور با ذکر این موارد در برنامه گفتگوی ویژه خبری که شب گذشته از شبکه دو پخش گردید افزود: همین قولی که دادیم برای واکسن ها در همان تاریخ ها تولید و عرضه خواهند شد.
وی در مورد واکسن مشترک پاستور - کوبا اظهار داشت: روز گذشته در کمیته اخلاق وزارت بهداشت، مجوز این واکسن صادر شد.
وی تصریح کرد: هر واکسنی که در ایران آغاز می شود باید فازهای ۱، ۲ و ۳ را بگذراند و غیرمحتمل است که پس از چهار الی ۵ ماه یک واکسن به بازار وارد شود. این مورد بررسی فاز ۳ برای همه واکسن ها اهمیت ویژه ای دارد.
قانعی تصریح کرد: حالا واکسن «کووایران» در وضعیتی است که در خردادماه قابل عرضه است و این بدان مفهوم نیست که هنوز این واکسن تولید نشده بلکه برکت ابتکار عمل خوبی از خود نشان داد که واکسن را تولید کرده تا مجوز تولید صادر شود و الان در انبار نگهداری می شود پیشبینی می شود اواسط فاز سوم مجوز تولید صادر شود.
قانعی تصریح کرد: آن طور که پیش می رویم پیشبینی می نماییم در پاییز سال جاری، چالش در ارتباط با واکسن ها را نداشته باشیم و در اسفندماه بحران در ارتباط با کرونا را با واکسیناسیون حل می نماییم.
وی در مورد فرق دارو و واکسن اظهار داشت: هر دارو پس از رونمایی وارد بازار می شود اما واکسن ها در فاز ۳ هم باید مورد بررسی قرار بگیرند تا عوارض آن به میزان یک در صد هزار و یک در میلیون نفر مشخص شود اگر این مسیر طی نشود نمی توانیم در مورد واکسن ها قضاوتی داشته باشیم.
وی تصریح کرد: اگر اضطرار نبود تمام واکسن های داخلی و خارجی باید پس از یک سال دیگر به تولید می رسیدند.
جهش ویروس کرونا همچنان ادامه دارد
عضو کمیته مشورتی علمی کرونا در ادامه ضمن اشاره به جهش ویروس کرونا اظهار داشت: هرچه که داروی ضد ویروس بیشتر شود جهش این ویروس بیشتر خواهد شد و هرچه ویروس در مردم بچرخد، شاهد جهش های بیشتری از این ویروس خواهیم بود.
وی افزود: بنابراین تا واکسیناسیون صورت نگیرد و شرایط بهداشتی رعایت نشود باید انتظار این جهش های ویروس کرونا را داشته باشیم.


منبع:

1400/01/29
14:16:22
5.0 / 5
974
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴