برای بهبود صنعت حمل و نقل؛

مراكز كلان داده حوزه حمل و نقل راه اندازی می شود

مراكز كلان داده حوزه حمل و نقل راه اندازی می شود

به گزارش گردو دانلود ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در صدد راه اندازی مراکز کلان داده حمل و نقل برای بهبود وضعیت این صنعت در کشور است.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و دانشگاه تربیت مدرس در یک همکاری مشترک بر آن شدند تا مراکز کلان داده های حوزه حمل و نقل را با هدف تحلیل داده ها و کمک به بهبود وضعیت حمل ونقلی کشور ایجاد کنند. برای اجرایی شدن آن هم مطالعات طراحی ساختار و الزامات این کار انجام شده است.
در حال حاضر دستگاههای متولی امر حمل و نقل در کشور داده های زیادی در اختیار دارند که به صورت پراکنده و به شکلی غیرمتمرکز در اختیار خودشان است که اگر مراکز کلان داده در این حوزه ایجاد شود، همه این اطلاعات در چارچوب یک پلتفرم و در یک سامانه جمع آوری می شود و در اختیار متقاضیان و دستگاه ها قرار می گیرد.
داده هایی که از راه سیستم های هوشمند حمل و نقل گردآوری می شوند بسیار پرارزش هستند و می توانند گره گشای خیلی از معضلات و افزایش بهره وری سیستم حمل ونقلی کشور شوند که در این حوزه دو بحث «میزان یکپارچگی داده ها» و «میزان استفاده از آنها» وجود دارد.
در حال حاضر هر یک از نهادهای متولی حمل و نقل قسمتی از داده ها را در اختیار دارند و معمولاً به سایر داده ها دسترسی ندارند. ازاین رو خیلی از تحلیل ها، برنامه ریزی ها و تصمیمات مبتنی بر این داده ها به علت عدم یکپارچگی، ابتر یا ناقص خواهد بود. هم اکنون در کشور یک مرکز داده ملی در این حوزه وجود ندارد و نیاز است که در سیستمی یکپارچه، مرکز ملی داده های حمل و نقل هوشمند تعریف شود که این کار به هم افزایی اقدامات هم کمک می نماید.
بر همین اساس هم ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در تلاش است تا با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و شرکتهای دانش بنیان، این مراکز را در کشور ایجاد نماید تا فصلی نو در صنعت حمل و نقل کشور باز شود.

1400/01/24
15:13:21
5.0 / 5
512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵