در گزارش گردو دانلود اعلام شد؛

شرایط جدید فاز دوم واكسن كووپارس

شرایط جدید فاز دوم واكسن كووپارس

به گزارش گردو دانلود معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی با اشاره به شرایط جدید فاز دوم تست بالینی واکسن کووپارس اظهار داشت: افراد با فشار خون و دیابت کنترل شده می توانند وارد مطالعه تست بالینی این واکسن شوند.دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت واکسن «کووپارس» اظهار داشت: فاز اول تست بالینی این واکسن که تزریق به ۱۳۳ داوطلب بود به پایان رسیده و تا حالا ۶۴ نفر نوبت دوم را دریافت نمودند و به همین ترتیب مابقی داوطلبان، برمبنای تاریخی که مقرر شده (۲۱ روز پس از تزریق اول) نوبت دوم را دریافت خواهند کرد.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی با اعلان اینکه تا یک ماه آتی گزارش اولیه و آنالیز بینابینی فاز اول تست انسانی این واکسن را به سازمان غذا و دارو ارسال می نماییم، اظهار داشت: برمبنای نتایج فاز یک، می توانیم وارد فاز دوم شویم.
وی درباب مزیت های واکسن نسبت به سایر واکسن ها اشاره کرد: این واکسن نوترکیب کمترین عارضه را دارد و مطالعه ما هم در داوطلبان، نشان میدهد که عارضه آن چنانی برای افراد نداشته است؛ همیشه مختصر عوارض واکسن در افراد وجود دارد ولی تا حالا در فاز اول تست بالینی واکسن کووپارس، عارضه ای که منجر به مشکل شود نداشتیم.
به گفته فلاح مهرآبادی، همین طور در فاز اول ابتلاء به کرونا هم نداشتیم اما در کل موضوع ابتلاء به کرونا در فاز سوم تست انسانی بررسی خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه البته در پروتکل این واکسن، مجوز فاز دوم دریافت شده، اظهار داشت: ولی این مجوز مشروط بر این است که نتایج مرحله اول تست خوب باشد و در کمیته اخلاق به تصویب برسد. پیش بینی می شود از اوایل خردادماه فاز دوم تست انسانی را شروع نماییم.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی افزود: در فاز دوم این تست انسانی ۵۰۰ داوطلب وارد مطالعه می شوند که این تعداد به دو گروه تقسیم خواهند شد؛ گروه اول واکسن با دوز مشخص شده از نتایج فاز اول و گروه دوم واکسن نما یا «پلاسبو» دریافت می کنند.
وی با اشاره به شرایط فاز دوم تست این واکسن اضافه کرد: در فاز اول ۱۸-۵۵ سال وارد مطالعه شدند اما در فاز دوم سن افزایش می یابد به این صورت که افراد ۱۸-۷۰ ساله می توانند داوطلب شوند؛ البته که شرایط دیگری هم همچون ورود داوطلبان با فشار خون و دیابت کنترل شده نیز جز شرایط خواهد بود و ما این افراد را در مطالعه قرار خواهیم داد.
فلاح مهرآبادی با تاکید بر اینکه تا حالا نزدیک به ۵ هزار داوطلب در سامانه ثبت نام کرده اند، اضافه کرد: فاز دوم این تست نیز از تهران و البرز داوطلب می پذیرد و در فاز سوم نیز از کل کشور می توانیم افراد را وارد مطالعه نماییم.


منبع:

1400/01/23
15:22:40
5.0 / 5
730
تگهای خبر: ثبت نام , فناوری , مجوز , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲