توسط یك شركت دانش بنیان؛

ابزار آلات پیشرفته صنایع پتروشیمی و نفت تولید شد

ابزار آلات پیشرفته صنایع پتروشیمی و نفت تولید شد

گردو دانلود: یک شرکت دانش بنیان موفق شده است تا ابزارآلات مختلف مورد استفاده در صنایع نفت و پتروشیمی را بومی سازی کند.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، حسام سلیمانی مطلق مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: صنایع بزرگ نفت و گاز کشور نیازهای متنوعی دارند که قبل از این تنها بوسیله واردات تامین می شد. در سالهای اخیر شرکت های دانش بنیان تلاش نموده اند تا این محصولات را بومی سازی کنند. ما نیز بعنوان یک مجموعه دانش بنیان، نیازهای مختلف شرکت های بزرگ را بررسی نموده ایم و بر طبق این نیازها، محصولات فناورانه ای را بومی سازی کرده ایم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان اضافه کرد: شرکت های فعال در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به ابزارآلات مختلفی نیاز دارند که بعضاً باید از آلیاژها و مواد خاصی ساخته شود و ما این ابزارها را تولید می نماییم. یکی از محصولات، یک آچار هیدرولیک برای پیچ و مهره با یک گشتاور مشخص است. این محصول در کشور ما بیشتر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به کار می آید. البته در صنایعی مختلف دیگری مانند فولاد سازی، صنایع نیروگاهی و کشتی سازی نیز از این محصول استفاده می شود.
وی بیان کرد: این محصول یک کالای مصرفی است و قبل از این بصورت کامل از خارج کشور وارد می شد. این نوع از آچار باید از مواد خاصی تولید شود تا بتواند سطح بالای از فشار را تحمل کند. این آچار بعد از مدتی باید جایگزین شود و بنا بر این یک محصول مصرفی شمرده می شود.
سلیمانی مطلق، ضمن توضیح مراحل تحقیقاتی مختلف انجام گرفته بر روی این محصول، اظهار داشت: هم اکنون این آچار هیدرولیکی با قیمتی در حدود ۵۰ درصد ارزان تر از نمونه مشابه خارجی در داخل کشور، عرضه می شود.
این فعال دانش بنیان اضافه کرد: در حال مذاکره هستیم تا خرید نمونه مشابه خارجی این محصول ممنوع شود. باتوجه به وجود نمایندگی محصول وارداتی در کشور، این کار بسیار سختی است. هم اکنون خوشبختانه شرکت ملی گاز، تنها از محصول ایرانی استفاده می نماید و استفاده از نمونه مشابه خارجی را ممنوع کرده است. با این همه زمان زیادی لازم است تا دیگر واحدهای تابعه وزارت نفت نیز، از این مسئله تبعیت کنند و استفاده از کالای ایران ساخت را جایگزین خرید آچار هیدرولیکی خارجی کنند.
وی با اشاره به چالش های پیش روی شرکت های دانش بنیان، اظهار داشت: امیدوار هستیم با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های مختلف را مجاب نماییم که محصولات ایرانی را جایگزین نمونه مشابه خارجی کنند. برای اینکه هم قیمت کمتری دارند و هم از لحاظ کیفیت از سطح بالای کیفی برخوردار می باشند.


منبع:

1400/01/20
22:47:19
5.0 / 5
516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود