توسط محققان دانشگاه امیركبیر؛

جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان ساخته شد

جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان ساخته شد

گردو دانلود: پژوهشگران کشور موفق به ارائه مدلی برای جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان شدند.به گزارش گردو دانلود به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آناهیتا احمدی صوفیوند فارغ التحصیل مقطع دکتری دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مدل سازی، تحلیل و بررسی تجربی پارامترهای مؤثر در ساخت گرفت استخوانی به روش چاپ زیستی هیبریدی» اظهار داشت: درمان لطمه های استخوانی وسیع از اهمیت و تقاضای بالایی برخوردارست و این مسئله با بهره گیری از گرفت ها امکان پذیر است.
وی با تاکید بر اینکه هدف این رساله، ساخت گرفت هایی با خواص هرچه نزدیک تر به بافت استخوان است که در این پروژه از دو جنبه بیومکانیکی و بیولوژیکی به آن پرداخته شده است، افزود: بدیهی است که هر چقدر خواص این گرفت ها به بافت استخوان واقعی نزدیک تر باشد، این درمان ها موفقیت آمیزتر خواهند بود.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: گرفت های موجود از نظر خواص مکانیکی و بیولوژیکی در مقایسه با بافت استخوان دارای محدودیت هایی هستند؛ همین طور نمونه های فوق متخلخل مطلوب خواص مکانیکی پایینی دارند و مواد مورد استفاده در روش چاپ زیستی دارای خواص مکانیکی و بیولوژیکی محدودی هستند.
وی اضافه کرد: نتایج این رساله نشان داد به کمک ترکیب روش های عددی با چاپ زیستی و همین طور بهره گیری از جوهرهای طبیعی گرفته شده از بافت واقعی می توان گرفت هایی با خواص هندسی، مکانیکی و بیولوژیکی مناسب برای درمان لطمه های وسیع استخوانی تولید کرد.

وی اشاره کرد: هدف این رساله، ساخت گرفت هایی با خواص هرچه نزدیک تر به بافت استخوان است که از دو جنبه بیومکانیکی و بیولوژیکی به آن پرداخته شده است. از دیدگاه بیومکانیکی، خواص مکانیکی و مورفولوژیکی داربست مورد تحلیل عددی و تجربی قرار گرفته است تا با طراحی میکروساختار آن، ساختارهایی با خواص مکانیکی مطلوب و تخلخل بالا برای گرفت استخوانی ساخته شود.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: خواص بیولوژیکی گرفت نیز با بهره گیری از سنتز جوهر زیستی و استفاده از مواد داربستی با عملکرد مناسب برای بافت استخوان تامین شده است. این گرفت ها به روش چاپ زیستی هیبریدی کنترل شده، با تکرارپذیری و دقت بالا و همین طور توزیع سلولی یکنواخت ساخته شدند.

احمدی صوفیوند با اعلان اینکه نیاز به تجهیزات مناسب برای چاپ زیستی هیبریدی مشکل اصلی این طرح بود که با بهره گیری از دوره فرصت مطالعاتی در انستیتو پزشکی بازساختی ویک فارست آمریکا که از پیشگامان این حوزه هستند، این مشکل برطرف شد، اظهار داشت: این طرح در صنعت پزشکی بازساختی و ساخت جایگزین های بافتی زنده مشابه با بافت واقعی انسان قابل کاربرد است.
وی با اعلان اینکه آزمون های حیوانی و به کار بردن روش ارائه شده برای بافت های دیگر بدن نیز در آینده به کار گرفته خواهد شد، اظهار داشت: نتایج این رساله نشان داد به کمک ترکیب روش های عددی با چاپ زیستی و همین طور بهره گیری از جوهرهای طبیعی گرفته شده از بافت واقعی می توان گرفت هایی با خواص هندسی، مکانیکی و بیولوژیکی مناسب برای درمان لطمه های وسیع استخوانی تولید کرد.

به گفته وی، از منظر میکروساختارهای ارائه شده و پیش بینی خواص مکانیکی با دقت بالا، نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد. از نظر استفاده از روش چاپ زیستی هیبریدی، نمونه داخلی مشابهی ندارد.
به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، اساتید راهنمای این طرح نبی اله ابوالفتحی و سید عطااله هاشمی اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. همین طور از این طرح ۲ مقاله در مجلات Additive Manufacturing (IF=۷) و Polymers for Advanced Technologies (IF=۲.۵) به چاپ رسیده است.

1400/01/16
00:10:34
5.0 / 5
912
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳