توسعه آزمایشی پیشرفته برای تشخیص كرونا در ۱۵ دقیقه

توسعه آزمایشی پیشرفته برای تشخیص كرونا در ۱۵ دقیقه

به گزارش گردو دانلود محققان ˮموسسه مطالعات زیست شناسی سالکˮ در کالیفرنیا به تازگی موفق به توسعه آزمایش جدیدی معروف به ˮنیرواناˮ(NIRVANA) برای تشخیص بیماری کووید-۱۹ شده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان به تازگی یک کیت تشخیصی جدید و قابل حمل به اندازه لپ تاپ بوجود آورده اند که می تواند ویروس کرونا را در مدت زمان ۱۵ دقیقه شناسایی کند و در عرض سه ساعت هم می تواند مشخص نماید که آیا فرد به نوع بسیار عفونی این ویروس مبتلا است یا خیر.
این آزمایش"NIRVANA" نام دارد که این کلمه مخفف عبارت "توالی نانو حفره هم دما تقویت سریع ویروس برای تجزیه و تحلیل نزدیک به زمان حال"(nanopore sequencing of isothermal rapid viral amplification for near real-time analysis) است.
دستگاه توسعه یافته توسط محققان به اندازه لپ تاپ است و می تواند کووید-۱۹ را در ۱۵ دقیقه تشخیص دهد و همزمان می تواند آزمایشی برای تشخیص ویروس های دیگر با علایم مشابه مانند آنفلوانزا را هم انجام دهد. گفتنی است آزمایش یاد شده می تواند عملیات تعیین توالی ژنتیکی را در عرض سه ساعت انجام دهد تا مشخص شود آیا فرد به ویروس جهش یافته مبتلا است یا خیر که دانستن این مورد می تواند به متخصصان در تعیین سرعت انتشار ویروس کمک نماید. هم اکنون آزمایش دقیقی که برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد آزمایش پی. سی.آر /واکنش زنجیره ای پلیمراز است.
محققان مؤسسه مطالعات زیست شناسی سالک برای توسعه این آزمایش از فناوری تقویت پلیمراز آنزیم نوترکیب هم دما(RPA) استفاده کردند. در آزمایشات پی. سی.آر برای جدا کردن دی. ان. ای، آزمایشات می بایست در دمای بالا و پایین بچرخند تا بتوان دی. ان. ای را جدا و مواد ژنتیکی ویروسی را پیدا کرد اما در فناوری تقویت پلیمراز آنزیم نوترکیب هم دما از پروتئین ها برای انجام همان کار استفاده می شود و بسیار سریع تر از روش پی سی.آر است.
دکتر "مو لی"( Mo Li) استادیار علوم زیستی در دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله و محقق سابق مقطع فوق دکترا موسسه سالک اظهار داشت: ما به سرعت متوجه شدیم که می توانیم از این روش نه تنهابرای تشخیص کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲، بلکه سایر ویروس ها به صورت همزمان استفاده نماییم.
بعد از انجام آزمایشات محققان آزمایش نیروانا را برای تشخیص کووید-۱۹ و همینطور آنفلوانزای A آدنو ویروس انسانی و سایر ویروس های کرونا طراحی کردند.
محققان اعلام کردند از آنجائیکه این آزمایش سریع تر، ارزان تر و قابل حمل تر از سایر آزمایشات است، میتوان از آن برای تشخیص ویروس در مدارس یا فرودگاه ها استفاده نمود.1400/01/13
22:44:13
5.0 / 5
690
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱