آزمایش بالینی ابزار پوشیدنی تشخیص بیماری آلزایمر شروع شد

آزمایش بالینی ابزار پوشیدنی تشخیص بیماری آلزایمر شروع شد

گردو دانلود: خراسان رضوی هم اکنون، توسعه ابزار پوشیدنی برای تشخیص آلزایمر زودرس و سایر بیماریهای نورودژنراتیو عصبی سال ها پیش از بروز علایم آن یک گام به واقعیت نزدیک شده است، برای اینکه موسسه خیریه انگلستان Alzheimer؛s Research UK با همکاری دانشگاه بوستون نخستین داده های دیجیتالی برای ابتکار خودرا در تشخیص بیماریهای نورودژنراتیو با کمک ابزار پوشیدنی (EDoN) ارائه کردند.


به نقل از مدیکال نیوز، این خبر در حالی منتشر می شود که مرکز تحقیقات آلزایمر انگلیس از بیش از ۵۰۰ محقق زوال عقل در کنفرانس تحقیقاتی سالانه خود استقبال کرده است. این رویداد یک هفته ای، بزرگترین نشست پژوهشگران زوال عقل در انگلیس است که بطور مجازی در حال برگزاری است و یک جلسه ویژه به اشتراک گذاشتن تحولات ابتکاری EDoN با جامعه تحقیقاتی گسترده تر زوال عقل دارد.
دیوید کامرون، نخست وزیر سابق انگلستان و رئیس هیات مدیره EDoN بودجه تحقیقاتی را از جانب بیل گیتس و بنیاد خیریه غذاهای ایسلند فراهم نموده و بیش از ۳۵ سازمان پیشرو در علوم داده، تحقیقات بالینی و تخریب عصبی را جهت استفاده از فناوری های دیجیتال برای تشخیص بیماری هایی مانند آلزایمر ۱۰ تا ۱۵ سال پیش از بروز علایم بیماری گردهم آورده است.
هدف EDoN استفاده از برنامه های گوشیهای هوشمند و پوشیدنی هایی مانند ساعات هوشمند و هدبندها برای جمع آوری داده های دیجیتالی در مورد طیف وسیعی از موارد مختلف همچون خواب، فعالیت عصبی، شناخت، گفتار و زبان، راه رفتن، ضربان قلب، مهارت های حرکتی و فعالیت بدنی است.
این داده ها با داده های بالینی مانند اسکن مغز تایید و با داده های متخصصان موسسه آلن تورینگ، دانشگاه اکستر، موسسه MRC هارول و دانشگاه کمبریج که در EDoN's Analytic Hub ایجاد شدند مورد تجزیه وتحلیل قرار می گیرند. با جمع آوری و ترکیب مقادیر زیادی از داده های دیجیتالی و بالینی گذشته نگر و آینده نگر، گروه EDoN امیدوار است که مدلهای قدرتمند یادگیری ماشین بوجود آورد که می تواند الگوهای ظریف یا «اثرانگشت» را در داده های دیجیتالی افراد تشخیص دهد و موفقیتی در تشخیص سریع باشد.
در صورت موفقیت، EDoN شاهد توسعه یک ابزار جدید دیجیتال توسط متخصصان است که می تواند پیش بینی موارد دیجیتالی بیماریهای اولیه را جمع آوری کند و می تواند توسط پزشکان بعنوان قسمتی از بررسی سلامت میانسالی در افرادی که در معرض خطر علایم زوال عقل هستند سال ها قبل از بروز علایم مورد استفاده قرار گیرد.
همکاری سه ساله با مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر دانشگاه بوستون (BU ADRC) با ۲۰۰ داوطلب مبتلا به زوال عقل و فرد سالم با بهره گیری از دستگاهها همچون دو برنامه تلفن های هوشمند، یک ساعت ردیابی فعالیت و یک هدبند برای تجزیه و تحلیل خواب، با داده های پژوهشگران در EDoN به اشتراک گذاشته خواهد شد.


شرکت کنندگان که در منطقه بوستون زندگی می کنند، در ابتدا به مدت یک هفته و هر سه ماه، دو بار از این دستگاهها استفاده می نمایند. این مشارکت قسمتی از یک پروژه گسترده تر است که در BU ADRC در حال آزمایش طیف وسیعی از دستگاه های پوشیدنی برای جمع آوری داده های دیجیتالی است که می تواند سرنخ هایی برای سلامت مغز فرد باشد.
در نهایت EDoN می خواهد پیش از آزمایش دستگاه دیجیتال نهایی خود در بیش از یک میلیون نفر بوسیله بررسی های بهداشتی، داده های حداکثر ۵۰هزار نفر را بوسیله مطالعات مداوم در سراسر جهان جمع آوری کند. این موسسه خیریه امیدوار است که اثر انگشت های دیجیتالی حاصل از کار EDoN نه فقط بتواند بیماری زودرس را نشان دهد بلکه بین بیماریهای مختلفی که موجب زوال عقل می شوند نیز تمایز قائل شود.
همه گیری کووید-۱۹موجب ارائه فناوری، مراقبت های بهداشتی بیشتری ازراه دور شده است، بررسی اخیر نگرش ها نسبت به سلامت دیجیتال طی همه گیری نشان میدهد که ۷۳درصد از پاسخ دهندگان اعلام نمودند که فناوری بهداشت دیجیتال در آینده خدمات بهداشتی مهمست.
دکتر جسی مِز، مدیر هسته بالینی، مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر دانشگاه بوستون اظهار نمود: فناوری های دیجیتال فرصت های بیشتری برای درک و نظارت بر سلامت افراد و پزشکان آنان فراهم می آورد. بیماری هایی که موجب زوال عقل می شوند می توانند در سنین میانسالی شروع شوند، اما هم اکنون روش های ارزان و غیرتهاجمی برای تشخیص این بیماری اولیه نداریم. فناوری های دیجیتال مانند گوشیهای هوشمند و پوشیدنی ها می توانند روشی کم هزینه و آسان برای شناسایی دقیق تعدادی از تغییرات در بیماری هایی مانند آلزایمر فراهم آورند. یافته های این مطالعه می تواند واقعا روش مقابله با این بیماریها را در آینده تغییر دهد.
سال گذشته، دانشگاه بوستون ۲.۸ میلیون دلار بودجه از بیل گیتس و انجمن قلب آمریکا برای ایجاد یک مرکز تحقیقاتی در مورد سلامت مغز و زوال عقل دریافت کرد. این مشارکت با EDoN دو سازمان را در جهت یک هدف مشترک جمعی یعنی استفاده از فناوری دیجیتال برای ساده سازی و سرعت بیشتر مراقبت و درمان بهتر بیمار در سال های آتی فراهم آورد.
هیلاری ایوانز، مدیرعامل تحقیقات آلزایمر انگلیس اظهار داشت: «در حال حاضر هیچ درمانی برای کاهش یا توقف بیماری هایی مانند آلزایمر وجود ندارد و این یک هدف اصلی برای دانشمندان در سراسر جهان است. برای داشتن شانس بیشتر در تغییر زندگی آینده افراد باید هنگامی که این بیماریها هنوز مغز را تسخیر نکرده، درمان ها و پیشگیری های احتمالی جدید را ارائه کرد.
شناسایی بیماری هایی مانند آلزایمر خیلی زودتر از آنچه امروزه انجام می دهیم می تواند کوشش های تحقیقاتی را به شرایط دیگر تبدیل نموده و کمک نماید تا درمان ها بسیار زودتر ارائه شوند. سلامت مغز در سلامت فرد نقش اساسی دارد. فناوری مورد بررسی بوسیله EDoN می تواند کمک نماید تا افراد بیشتری با مکالمه اولیه، تشخیص و دسترسی به درمان و تحقیقات از سلامت بهره مند شوند.
منبع:

1400/01/06
13:09:28
5.0 / 5
576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود