كشف روشی جدید برای مقابله با سرطان سر و گردن

كشف روشی جدید برای مقابله با سرطان سر و گردن

پژوهشگران آمریکایی با کمک یک روش جدید توانستند گسترش سرطان های سر و گردن را در موش ها کاهش دهند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزبریک، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس" (UCLA) توانسته اند با هدف قرار دادن آنزیمی که نقش مهمی در سلول های سرطان سر و گردن بر عهده دارد، رشد و گسترش تومورها را در موش ها به صورت قابل توجهی کاهش دهند و به کارآیی ایمنی درمانی در انواع سرطان هایی که اغلب در مقابل درمان مقاوم هستند، بیفزایند.
شاید یافته های این پژوهش بتوانند به پژوهشگران کمک کنند تا روش های بهتری را برای غلبه بر سرطان های تهاجمی سر و گردن که بر دهان، بینی و گلو اثر می گذارند، عرضه کنند.
ایمنی درمانی که بعنوان یک درمان بالینی برای سرطان های مختلف به کار می رود، دفاع بدن را برای غلبه بر بیماری تقویت می کند. تا حالا تعدادی از سرطان ها همچون سرطان های سر و گردن، واکنش خوبی نسبت به ایمنی درمانی نداشته اند یا واکنش آنها به خوبی واکنش سرطان های دیگر نبوده است. تشخیص سرطان های سر و گردن، ضعیف است و میزان مرگ و میر این سرطان ها نیز بالا است؛ بدین سبب نیاز فوری به درمان های مؤثر احساس می شود.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس به سرپرستی دکتر "کان یو وانگ" (Cun-Yu Wang)، استاد زیست شناسی دهان این دانشگاه، در بررسی جدیدی نشان داده اند که شاید بتوان با هدف قرار دادن نوعی لطمه پذیری در روند تکثیر تومور و ایمنی آن، واکنش سلول های تومور را نسبت به ایمنی درمانی تحت تاثیر قرار داد.
آنزیمی که پژوهشگران بر آن تمرکز کرده اند، "KDM4A" نام دارد که می تواند بیان ژن را تنظیم کند، به خاموش کردن تعدادی از ژن ها در سلول بپردازد و برخی دیگر را فعال کند. بیان بیش از حد آنزیم KDM4A در سرطان های سر و گردن، بیان ژن در رابطه با تکثیر و گسترش سلول سرطانی را تقویت می کند.
این مساله مشخص است که اگر سلول های تومور توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی نشوند و تحت نظارت نباشند، می توانند متاستاز کنند و به سایر بخش های بدن برسند.
تکثیر سلول سرطانی، بواسطه گسترش و فعال شدن غیرعادی مسیرهای سیگنال دهی سلول های سرطانی رخ می دهد. سوال پژوهشگران این است که اگر بتوانند این پروسه را مختل کنند و به شناسایی لطمه پذیری بپردازند، واکنش بدن در مقابله با سلول های سرطانی و همین طور واکنش نسبت به ایمنی درمانی تغییر خواهدنمود یا خیر.
"وانگ" اظهار داشت: ما می دانیم که ژن KDM4A، نقش مهمی در تکثیر و گسترش سلول های سرطانی دارد؛ بدین سبب پژوهش خودرا بر پاکسازی این ژن متمرکز کردیم.
پژوهشگران با حذف ژن KDM4A در موش ها، کاهش قابل توجهی را در متاستاز سرطان و گسترش آن مشاهده نمودند. همین طور آنها دریافتند که حذف این ژن می تواند سلول های تی بدن را برای مقابله با عفونت فعال کند.
یافته های این پژوهش، امید پژوهشگران را برای توسعه مهارکننده های ویژه KDM4A و روش های مؤثر ایمنی درمانی سرطان می افزاید.
این پژوهش، در مجله "Molecular Cell" به چاپ رسید.1400/01/05
16:18:57
5.0 / 5
650
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳