نقش سلنیوم در بیماری كووید-۱۹

نقش سلنیوم در بیماری كووید-۱۹

به گزارش گردو دانلود محققان چینی در مطالعه اخیرشان کشف کردند که سلنیوم موجود در بدن انسان می تواند اثرات بیماری ˮکووید-۱۹ˮ را سرکوب کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک تایمز، در گزارشی که در روزنامه "South China Morning Post" انتشار یافته، میزان مبتلا شدن به بیماری در بعضی از استان های چین مانند هوبئی بالاتر از حد انتظار کارشناسان بود. محققان گفتند می توانند حدس بزنند که چگونه و چرا شیوع کرونا در برخی از نقاط کمتر است. پاسخ این سوال ها را میتوان در خاک یافت مانند خاک ناحیه "انشی" کشور چین که در این مطالعه بررسی گردید.
در این مطالعه عنوان شده که "سلنیوم"(Se) نقش اساسی در اثرات بیولوژیکی برخی ویروس ها دارد. شناخته شده است که شهر انشی چین محل ذخایر سلنیوم است. این یک عنصر کمیاب غیر فلزی است که در کنار آرسنیک یافت می شود. محققان کشف کردند که غلظت زیادی از عنصر مذکور در اطراف ناحیه انشی مشاهده شده است. بررسی این مورد همینطور نشان داد که چرا بعضی از شهروندان گفتند که ناخن ها و موهای خویش را از دست می دهند چونکه قرار گرفتن زیاد در معرض این عناصر اغلب به بروز این علایم منجر می شود.
پروفسور "ما جین"(Ma Jin) محقق این مطالعه از آزمایشگاه دولتی معیارهای زیست محیطی و ارزیابی ریسک اظهار داشت: مصرف سلنیوم در مقادیر غذایی، ایمنی بدن انسان را در مقابل کووید- ۱۹ بهبود می بخشد.
محققان گفتند: وقتی سطح سلنیوم افت قابل توجهی داشت، میزان مبتلا شدن به کووید-۱۹ بالاتر رفت. برای محققان چینی به دست آوردن داده هایی درباره استان های هوبئی، شیائوگان و سوئیزو برای ارزیابی اینکه آیا مکان های گفته شده دارای رسوبات سلنیوم هستند یا خیر، لازم بود. بعد از آزمایشات مشخص شد که این سه شهر پایین ترین میزان سلنیوم را دارند. با عنایت به این الگو از زمان وقوع شیوع بیماری در منطقه ووهان چین میزان ابتلای افراد این ناحیه به بیماری هم افزایش یافت.
کارشناسان گفتند که سلنیوم برای پاسخ سیستم ایمنی بدن شخص به ویروس مهم می باشد. مطالعه دیگری که توسط "مارگارت رایمن"(Margaret Rayman) یک پزشک تغذیه انجام شد، نشان داد که محتوای سلنیوم در مو با میزان درمان کووید-۱۹ ارتباط مثبت دارد.
محققان بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ آلمان هم دریافتند که افزایش مرگ و میر با مقادیر پایین سلنیوم مرتبط می باشد. استان هیلونگ جیانگ چین پایین ترین میزان عنصر مذکور را در خود دارد و میزان مرگ و میر آن ۲.۶ درصد است که این بالاترین میزان مبتلا شدن در بین تمام شهرهای چین است.
در همین حال، تاثیرات سلنیوم فقط به جلوگیری از کووید-۱۹ محدود نمی گردد چونکه می تواند برای درمان ابولا، اچ آی وی و آنفلوانزا هم مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود محققان یادآوری کردند که مکانیسم دقیق آن هم اکنون ناشناخته است. علاوه بر بیماری های فوق میتوان از آن برای سرطان، بیماری های قلبی و حتی بیماری های ناشی از بالا رفتن سن هم بهره برد.
مطالعه بعدی احتمال بر روی افرادی که مکمل سلنیوم را مصرف کرده اند و کسانی که آنرا مصرف نکردند صورت خواهد گرفت. حتی اگر به نظر برسد که سلنیوم در کاهش میزان عفونت مفید می باشد اما باید گفت مصرف زیاد سلنیوم می تواند به صدمه مغزی و سایر مشکلات شدید سلامتی منجر شود.
"لی جیانکه"(Li Jianke) استاد علوم تغذیه اظهار داشت: مصرف مکمل های سلنیوم برای پیشگیری از کووید-۱۹ بدون تجویز پزشکان سفارش نمی گردد.1399/12/25
02:36:28
0.0 / 5
804
تگهای خبر: دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳