انسان می تواند از سفر به درون یك كرم چاله جان سالم به در ببرد

انسان می تواند از سفر به درون یك كرم چاله جان سالم به در ببرد

گردو دانلود: دانشمندان می گویند باتوجه به نتایج جدید مطالعات آنها، انسان ها می توانند در مسافرت به درون یک کرم چاله زنده بمانند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، باتوجه به عمر کوتاه انسان و پهناوری جهان هستی، حرکت سریعتر از سرعت نور ممکنست یکی از راه های سفر به اعماق جهان باشد، اما ممکنست بتوانیم این کار را تنها در عرض یک ثانیه انجام دهیم و مسافت های غیر قابل درکی را به یک باره بوسیله یک کرم چاله طی نماییم.
برمبنای چندین مطالعه جدید که در مجله Physical Review Letters پخش شده، مشخص شده است که انسان می تواند در حقیقت از این سفر جان سالم به در ببرد.
اغلب افراد مشتاق دنیای علم یا حتی سینما با کرم چاله ها آشنایی نسبی دارند، جایی که کرم چاله ها گوشه های دور کهکشان را بوسیله یک درگاه میان بُعدی به هم متصل می کنند که بافت فضا و زمان را خم می کند و سبب پیمایش یک مسیر فوق العاده زیاد در کمترین زمان ممکن می شود. اما همانطور که حدس می زنید، هیچ کس تا حالا یک کرم چاله را ندیده است.
بدتر از آن، این پدیده فرضی با مسائل نظری در فیزیک مانند سقوط و فروپاشی گرانشی روبرو است. به زبان ساده، اگر کرم چاله وجود داشته باشد، ماده معمولی مانع از انتقال از یک دهانه یا روزنه به روزنه ای دیگر می شود. بااینکه تعدادی از نظریه پردازان فکر می کنند برای باز کردن این دروازه های کیهانی می توان چاره ای اندیشید و مثلا از "ماده بیگانه"(exotic matter) بهره برد.
با این وجود بگفته "خوزه بلازکوئز سالسدو" از دانشگاه "کامپلوتنس مادرید" و همکارانش، ما ممکنست این کار را بدون داشتن ماده بیگانه انجام دهیم. پژوهشگران این ماده را متشکل از فرمیون ها می دانند که یک واحد بنیادی از ماده است.
"سالسدو" در مطالعه خود گفت: اگر بتوانیم بار و جرم فرمیون ها را تغییر دهیم، ممکنست یک کرم چاله قابل عبور ایجاد نماییم. اما این تنها در صورتی می تواند کارایی داشته باشد که نسبت بار کل به جرم کل درون کرم چاله بزرگتر از حد نظری دیگری باشد که توسط سیاه چاله ها تعیین می شود.
البته اشکالات مهم دیگری هم وجود دارد. مثلا چنین کرم چاله هایی در ابعاد میکروسکوپی هستند، این بدان معناست که حتی سخت ترین تمرینات ورزشی نیز نمی تواند موجب لاغری انسان در حدی شود که برای این سفر مناسب شود.
با این وجود، "خوان مالدسینا" از انستیتوی مطالعات پیشرفته در نیوجرسی و "الکسی مایلخین" از دانشگاه پرینستون ممکنست راهی برای آن داشته باشند. آنها در مقاله دوم توضیح داده اند که یک انسان می تواند قادر به عبور از کل کهکشان راه شیری در کمتر از یک ثانیه شود.
از همه مهم تر، حداکثر نیروی شتاب از 20 گرم تجاوز نمی کند و به طرز باورنکردنی، مسافر یک کرم چاله فقط یک ثانیه را در مسافرت از یک طرف کرم چاله به طرف دیگر آن تجربه می کند. این در حالیست که خارج از کرم چاله هزاران سال طی این یک ثانیه می گذرد.
این کار به چندین دلیل قابل توجه است که مهم ترین آنها در گسترش تهدیدهای جسمی برای انسان در کره زمین است. مثلا اگر در اواخر سال 2019 می دانستید که چه چیزی در سال 2020 منتظر شماست و یک کرم چاله فعال هم در دسترس بود، آیا واقعاً تصمیم نمی گرفتید که یک سال مصیبت بار را رد کنید؟ البته خب هنوز کسی نمی داند سال 2021 بهتر از 2020 است یا نه.
چه می شد اگر می توانستید از درون یک کرم چاله سفر کنید و زمین را هزاران سال و سالهای نوری بی شماری پشت سر بگذارید؟ ممکنست عجیب به نظر برسد، اما روزی در آینده ای دور، نا ممکن نیست که انسان بتواند از یک کرم چاله برای فرار از سختی های بزرگ استفاده نماید یا حتی گونه های در حال انقراض را به وسیله آن از نابودی حفظ کند.
منبع:

1399/12/22
20:58:18
0.0 / 5
527
تگهای خبر: دانشگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود