درمان هدفمند تومور با ربات های تزریقی كوچك

درمان هدفمند تومور با ربات های تزریقی كوچك

گردو دانلود: تکنولوژی جدید درمان هدفمند تومورها با ربات های تزریقی کوچک می تواند به مرور زمان برای مقابله با بیماری های عصبی و شرایط حاد سازگار شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، استارتاپی معروف به "بایونات لبز"(Bionaut Labs) مستقر در لس آنجلس آمریکا بعد از ۴ سال کار مخفیانه حالا به جهانیان نشان داده است که در حال کار بر روی دستگاههای کوچک قابل کنترل از راه دور است که می توانند درون بدن انسان برای عرضه دوزهای هدف دارویی حرکت کنند.
این شرکت در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت که ربات ها یا ماشین های آن معروف به "بایوناتس"(Bionauts) برای ایجاد انقلابی در درمان اختلالات سیستم عصبی مرکزی(CNS) با درمان دقیق طراحی شده اند.
این ربات ها کوچکتر از یک میلی متر هستند و با چند قطعه متحرک، برای سفر به تومورهایی که به سختی قابل دسترسی هستند، طراحی شده اند و امکان درمان هدفمند انواع سرطان و سایر بیماری ها را فراهم می کنند.
"مایکل شیگلماچر" بنیان گذار و مدیر این استارتاپ اخیراً در یک مصاحبه اظهار داشت: هنگامی که ۱۰ تا ۲۰ سال پیش یک انقلاب در جراحی رباتیک رخ داد، کل این مفهوم بر روی بازوهای رباتیک پیچیده و چند مفصلی متمرکز بود. همچنین که به تکامل این صنعت نگاه می کنید، این صنعت از یک بازو به سمت دو بازو و سپس به پنج بازو رفته است و شرکت ها به دنبال بازوهای رباتیک بیشتر با درجه آزادی بیشتر هستند.
وی می گوید که شرکت او رویکرد متفاوتی را دنبال می کند و توضیح داد: ما می گوییم به یک رویکرد دیگر روی بیاورید، جایی که هیچ بازوی رباتیکی وجود ندارد و به همان اندازه که می خواهید تنها با کنترل و هدایت یک ربات بسیار کوچک آزادی خواهید داشت.
ربات های "بایونات" تا حدی شبیه به یک پیچ کوچک هستند که از راه حرکت چرخشی درون بدن حرکت می کنند. محققان برای دستیابی به این حرکت از میدان های مغناطیسی ساخته شده در خارج از بدن بیمار استفاده می نمایند.
"شیگلماچر" می گوید: تهاجم ربات های کوچک ما بسیار کمتر از مته و سوزن های جراحی است.


تمرکز اصلی این شرکت بر روی توسعه درمانی برای گلیومای ساقه مغز است که به صورت معمول در سنین جوانی تشخیص داده می شود و درمان آن بسیار دشوار است، چونکه به قسمت حیاتی مغز که وظیفه تنظیم ضربان قلب و تنفس را دارد، حمله می کند.
"این شرکت امیدوار است که ربات های آن بتواند درون مایع مغزی-نخاعی حرکت نماید و در آنجا مکانیزمی را که مستقیماً شیمی درمانی را عرضه می دهد، ممکن کند.
بیماران با استفاده از چنین درمان هدفمندی عوارض جانبی کمتری را از داروها متحمل می شوند که به شکل تزریقی به بافت انسان صدمه می رسانند.
"شیگلماچر" اظهار داشت: به علت آناتومی ساقه مغز، شما نمی توانید بگونه ای که صدمه قابل توجهی وارد نشود، به وسط ساقه مغز بیمار برسید. اما با این روش میتوان غلظت های بالاتری از دارو را به آن نقطه رساند.
"بایونات لبز" مطالعات بالینی این روش را روی حیوانات کوچک و بزرگ انجام داده اند تا بتوانند ربات های انقلابی خویش را آزمایش نمایند و هیچ صدمه عصبی دراز مدتی روی آنان وارد نشد. گام بزرگ بعدی این شرکت آزمایشات بالینی انسانی این روش است که برای سال ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است.
این شرکت با سرمایه ۲۰ میلیون دلاری خود از موقعیت خوبی برخوردار می باشد تا فناوری خویش را به توده مردم برساند و شرکت امیدوار است که سرانجام فناوری خویش را توسعه دهد تا در مقابل سایر بیماری های تخریب کننده عصب مانند "هانتینگتون" هم کار کند و حتی با شرایط حاد مانند سکته مغزی روبرو شود.
این شرکت تنها شرکتی نیست که از ربات های کوچک استفاده می نماید و می تواند هدف درمانی دارویی را در بدن انسان انجام دهد. موسسه "مکس پلانک" در سال ۲۰۱۸ اعلام نمود که در حال توسعه یک ربات کوچک شبیه به پروانه است که می تواند در بافت متراکم چشم هدایت شود. موسسه فناوری زوریخ(ETH) هم در حال ساخت دستگاه کوچکی است که در نهایت می تواند برای انجام عملیات های جزئی وارد جریان خون انسان شود.
در هر حال این مسابقه ای است که به نفع تمام بشریت خواهد بود.1399/12/17
13:43:07
0.0 / 5
674
تگهای خبر: رباتیك , شركت , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود