جلوگیری از گسترش باكتری های مقاوم در فاضلاب های شهری

جلوگیری از گسترش باكتری های مقاوم در فاضلاب های شهری

پژوهشگران کره جنوبی تلاش دارند راهی برای مقابله با باکتری هایی عرضه کنند که در مقابل آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند و در آب و فاضلاب شهری گسترش می یابند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مجله "Environmental Science and Technology"، بهبود مراقبت های بهداشتی انسان به مدت حدودا یک قرن، به نحوه درمان بیماری های باکتریایی بستگی داشته است اما حالا، مقاومت آنتی بیوتیکی که توانایی بعضی از باکتری های جهش یافته برای مقابله با آنتی بیوتیک ها است، تهدید بزرگی برای مراقبت های بهداشتی، امنیت غذایی و توسعه اجتماعی در سرتاسر جهان به حساب می آید و می تواند خیلی از پیشرفت های تمدن انسانی را به نابودی تهدید کند.
پژوهشگران "موسسه علم و فناوری گوانجو"(GIST) کره جنوبی تلاش دارند که این مشکل را از زوایای متعدد مورد بررسی قرار دهند. پروفسور "یونهو لی"(Yunho Lee)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: باکتری ها همچون باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک و ژن های مقاوم آنها، در محیط های متعدد آبی فراوان هستند. ازاین رو چنین محیط هایی، زمینه های خطرناکی برای تولید مقاومت آنتی بیوتیکی به شمار می روند. باکتری های مقاوم می توانند در این محیط ها، ژن مقاوم خویش را به سایر باکتری ها منتقل کنند و سطح مقاومت آنتی بیوتیکی را در بین اعضای جامعه باکتریایی بالا برند. اگر تعیین نماییم که کدام مواد ضدعفونی کننده و چه مقدار از آنها می تواند مقاومت آنتی بیوتیکی و ژن مقاوم در آب شرب و فاضلاب را به صورت کارآمد از بین ببرد، می توانیم سطح عفونت باکتریایی را کاهش دهیم.
پروفسور لی و گروهش در گام نخست برای رسیدن به این هدف، اثر مقادیر متعدد کلر، ازن و اشعه ماوراءبنفش را بر ژن مقاوم "mecA" که به باکتری "استافیلوکوک اورئوس"(Staphylococcus aureus) متعلق می باشد، بررسی کردند. دانشمندان برپایه مشاهدات با وضوح بالا که با میکروسکوپ الکترونی صورت گرفته بود، یک مدل واکنشی برای هر ماده ضدعفونی کننده در مقابل ژن mecA ابداع کردند. آزمایش های صورت گرفته، اثربخشی مدلها و روش آنها را تایید نمود.
پروفسور لی اظهار داشت: یافته های پژوهش ما، یک گام اساسی در تعیین شرایط مطلوب برای عملیات گندزدایی فاضلاب در جهت از بین بردن mecA و کاهش گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی از راه سیستم های فاضلاب شهری به حساب می آید. پژوهش ما با این روش، به صورت قابل توجهی به محافظت از بهداشت عمومی در مقابل باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک کمک می نماید.
منبع:

1399/12/14
13:17:41
0.0 / 5
522
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود