چارلی جاسوس زیردریایی سیا كه الهام بخش ربات های امروزی شد

چارلی جاسوس زیردریایی سیا كه الهام بخش ربات های امروزی شد

ارتش آمریکا تعدادی ربات زیرآبی برای جاسوسی از دشمن دارد اما این فناوری های پیشرفته سال ها بعد از ربات گربه ماهی ˮچارلیˮ به وجود آمدند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ربات بدون سرنشین "چارلی" در دهه ی ۱۹۹۰ توسط آژانس اطلاعات مرکزی (CIA) ساخته شد. این ربات دارای سنسورهای بصری و صوتی برای جاسوسی از دشمنان و همین طور نمونه برداری از آب است.
این "گربه ماهی" محافظ در مقابل فشار بود و سیستم "حفظ تعادل"(ballast) و سیستم ارتباطی در بخش اصلی بدنه و سیستم پیشرانه در قسمت دم دارد.
جزئیات ماموریت های "چارلی" هنوز محرمانه است اما فناوری های آن به دانشمندان در ساخت زیردریایی های رباتیک و دیگر دستگاه های الهام گرفته شده از آبزیان برای جستجوی دریاها کمک کرد.
این ربات ماهی ۲ فوت(۶۰ سانتی متر) طول دارد و طبق گفته ی سایت آژانس اطلاعات مرکزی تعدادی از خاصیت های آن شامل سرعت، استقامت، کنترل عمق و دقت بالا در شناست.
اگرچه "چارلی" اندازه ای کوچک تر از ماهی های معمولی که طول متوسط آنها ۳ فوت(۹۰ سانتی متر) است دارد اما ظاهر و نحوه ی حرکتش مشابه گربه ماهی های واقعی است. "چارلی" برای زمان خود بسیار پیشرفته بود اما قبل از آن ربات های دیگری نیز هنگامی که ایالات متحده در دهه ی ۱۹۵۰ به مطالعه ی ربات های زیر دریایی پرداخت وجود داشتند.
رباتی که توسط آزمایشگاه دانشگاه فیزیک کاربردی واشنگتن تولید شده بود از نخستین ها بود که شکلی شبیه به اژدر داشت و برای جمع آوری داده هایی از خاصیت های فیزیکی اقیانوس تولید شده بود.
ربات تحقیقاتی زیرآبی قبلی(SPURV) برخلاف چارلی مخفیانه در آب حرکت نمی کردند و با این وجود تا پیش از سال ۱۹۷۹، ۴۰۰ ماموریت را به پایان رساندند.
نزدیک به دو دهه ی بعد مهندسان موسسه ی فناوری ماساچوست (MIT) یک ربات ماهی به نام "چارلی" ساختند اما این ربات قادر به حرکت آزادانه نبود. آنها کار خودرا با ربات دیگری ادامه دادند که می توانست آزادانه شنا کند و اسم آنرا "وندا" گذاشتند اما این ربات نیز نمی توانست بدون برخورد به دیواره های تانکی که در آن بود شنا کند.
در سال ۲۰۱۴ نیروی دریایی ایالات متحده از یک ماهی رباتی که به شکل یک ماهی تن تحت برنامه ای به نام "نموی ساکت" در آب پنهان می شود رونمایی کردند.
این ماهی قابل کنترل ازراه دور است و یا می توان آنرا برای شنای آزادانه برنامه ریزی نمود. این ربات بدون سرنشین می تواند چرخش هایی تند و تیز انجام دهد و به آرامی در آب حرکت نماید این خاصیت برای انجام ماموریت های اکتشافی و جاسوسی مناسب می باشد.
نیروی دریایی امیدوار است بتواند از آن برای ماموریت هایی مثل بررسی بدنه ی کشتی ها، بررسی آب برای خطرات احتمالی مثل مین، رساندن محموله و دسترسی به مکان های غیرقابل دسترسی استفاده نماید.
همچنین نیروی دریایی حالا بر روی رباتی زیرآبی با هوش مصنوعی کار می کند که بتواند دشمنان را بدون دخالت نیروهای انسانی بکشد. جزئیات آن بعنوان قسمتی از پرونده ی بودجه سال ۲۰۲۰ اعلام گردید و مشخص شد نام آن کلاز (CLAWS) است.
زیردریایی های خودمختار امروزه وجود دارند اما به اندازه ی کافی باهوش نیستند و هر عملیات پیچیده ای نیازمند دخالت انسانی است اما زیردریایی های جدید دارای هوش مصنوعی هستند و قادر خواهند بود بدون کنترل انسان ها کارهای گسترده تری انجام دهند.1399/12/12
21:25:23
0.0 / 5
905
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , رباتیك , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود