تشخیص زودهنگام مبتلا شدن به آلزایمر با روشی ارزانقیمت

تشخیص زودهنگام مبتلا شدن به آلزایمر با روشی ارزانقیمت

به گزارش گردو دانلود خراسان رضوی با عنایت به دشواری تشخیص آلزایمر، دانشمندان در حال بررسی انواع روش ها و تکنیک هایی هستند که امکان دارد بیماری را در مراحل اولیه نشان دهد و تحقیقات جدید دانشگاه تنسی ایالات متحده (UT) یک مثال جالب توجه در این مورد است.


به نقل از نیوز، محققان نحوه تغییر درک درد در افراد مستعد مبتلا شدن به این بیماری را بررسی کردند و برخی تفاوت های سودمند یافتند و امیدوارند بتوانند با این روش، یک ابزار تشخیصی ارزانقیمت در تشخیص بیماری آلزایمر ارائه نمایند.
این تحقیق در مورد نوعی ژن به نام APOE۴ است و نتایج مطالعات اخیر نشان داده این ژن، یکی از عوامل اصلی خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر است و احتمال مبتلا شدن به آلزایمر در افرادی که یک نسخه از این ژن را دارند، سه برابر دیگران است.
این تحقیق که توسط دکتر ری رومانو از دانشگاه UT انجام شده است، کشف کرد که چگونه راهی برای تشخیص این بیماری وجود دارد که بسیار ساده تر از انجام آزمایش ژنتیک است.
دانشمندان ۴۹ فرد که از نظر شناختی سالم و ۱۲ نفر از آنان دارای ژن APOE۴ بودند را انتخاب کردند. این گروه تحت تحریکات تحریک درد حرارتی قرار گرفتند و آستانه درد همراه با احساس ناخوشایندی کنترل شد. رومانو اعتقاد دارد که این نخستین مطالعه بررسی رابطه بین درد و APOE۴ در افراد سالم می باشد.
نتایج نشان داد که نوع پرخطر نسبت به گروه دیگر، حساسیت کمتری نسبت به درد داشتند اما با احساس ناخوشایندی بیشتری همراه بود. از آنجائیکه این افراد از نظر شناختی سالم بودند احتمال استفاده از درک درد بعنوان یک روش ارزانقیمت و غیرتهاجمی برای تشخیص آلزایمر پیش از بروز هرگونه علایم این بیماری وجود دارد و تمرکز اصلی محققان هم در این مورد بوده است. اما این مطالعه حجم نمونه کمی را بررسی نموده است و سوالات زیادی برای پاسخ دادن وجود دارد.
تاد مونرو، محقق دیگر این تحقیق می گوید: «در این مطالعه اکتشافی، دکتر رومانو ثابت کرد که بزرگسالان سالم با ژن خاص در مراحل آخر پیشرفت بیماری آلزایمر، درد را متفاوت از افراد فاقد نشانگر ژنتیکی تجربه می کنند.»
وی ادامه داد: در مرحله بعدی، باید سیستم درد مغز را بررسی نماییم تا مشخص شود که چرا این اتفاق رخ می دهد. اگر مطالعات آینده این نتایج را تایید کند، یافته ها درنهایت برای غربالگری زودتر افراد در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر مورد استفاده قرارمی گیرد و منجر به گزینه های درمانی بیشتری می شود.
نتایج این تحقیق در مجله بیماری آلزایمر (Alzheimer's Disease) منتشرشده است.
منبع:

1399/12/11
14:48:07
0.0 / 5
498
تگهای خبر: دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲