با تلاش پژوهشگران دانشگاه الزهرا؛

نانوحسگر شناسایی قارچ های عامل فرسایش میراث فرهنگی ساخته شد

نانوحسگر شناسایی قارچ های عامل فرسایش میراث فرهنگی ساخته شد

گردو دانلود: دانش آموخته دكترای دانشگاه الزهرا(س) موفق به طراحی و ساخت یك نانوحسگر گازی بر پایه نشانگر زیستی جهت تأیید حضور قارچ های عامل فرسایش در ساختمان ها، مخازن نگهداری آثار نفیس و... شد.به گزارش گردو دانلود به نقل از دانشگاه الزهرا، حفظ و نگهداری میراث مکتوب یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه میراث فرهنگی است. به رغم آنکه سازمان ها و نهادهای متولی حفاظت و مرمت، بمنظور ترمیم لطمه های مربوط به فرسودگی قارچی، اقدامات زیادی انجام داده اند، اما راهبرد مؤثر و مناسبی که این عوامل را قبل از تخریب آثار نشان دهد، تابحال وجود نداشته است.
در این راستا، رساله دانش آموخته دکتری لیلا شکرزاده در گروه میکروبیولوژی دانشگاه الزهرا (س) به سرپرستی دکتر پریسا محمدی تعریف شد و او موفق به طراحی و ساخت یک نانوحسگر گازی بر پایه یک نشانگر زیستی فرّار شد تا حضور قارچ های مخرب نسخه های خطی پیش از تخریب مشخص و به دنبال آن اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.
نانوحسگر طراحی شده در این پژوهش، می تواند جهت تأیید حضور قارچ های عامل فرسایش در ساختمان ها، مخازن نگهداری آثار نفیس و نیز مراکز درمانی- بهداشتی، صنایع غذایی و دارویی استفاده گردد.
همچنین در این رساله، برای نخستین بار شناسایی اجتماع میکروبی عامل فرسودگی نسخه های خطی، با روش های نوین مولکولی انجام شد.


منبع:

1399/04/07
14:21:27
5.0 / 5
1986
تگهای خبر: دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴