رشد سریع عضلات با كمك یك پروتئین

رشد سریع عضلات با كمك یك پروتئین

به گزارش گردو دانلود محققان دانشگاه مانش استرالیا پروتئین جدیدی را کشف کرده اند که رشد سریع عضلات را ممکن می سازد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، باآنکه سلول های بنیادی عضله قادر به رشد و ترمیم بافت عضلانی بعد از صدمه دیدگی هستند اما با افزایش سن اثر آنها کم می شود. حالا محققان استرالیایی پروتئین جدیدی را کشف کرده اند که می تواند سبب تکثیر این سلول های بنیادی شود که این امر برای افرادیکه گرفتار صدمه دیدگی عضلانی هستند یا افراد مسن و کسانی که از تحلیل رفتن عضله رنج می برند، روزنه امید به حساب می آید.
برای مطالعه بازسازی عضله اسکلتی، محققان آزمایشاتی را بر روی گورخر ماهی انجام دادند. گورخرماهی به علت سرعت تکثیر سریع، یک مدل حیوانی محبوب برای مطالعه بازسازی سلول است. علاوه بر این آنها موجوداتی شفاف هستند و بنابراین یک مورد مناسب برای مشاهده عملیات بازسازی هستند.
محققان هنگام مطالعه بر روی سلول های منتقل شده به محل صدمه عضلانی در گورخرماهی متوجه شدند که ماکروفاژها در ایجاد بازسازی سلول های بنیادی عضله نقش دارند. ماکروفاژها نوعی گلبول سفید خون هستند که در محل هرگونه صدمه یا عفونت در بدن جمع می شوند تا سبب ترمیم شوند. پروفسور کوری(Currie)، محقق این مطالعه آنها را "خدمه پاکسازی سیستم ایمنی بدن" می نامد.
کوری اظهار داشت: آنچه ما مشاهده کردیم این بود که ماکروفاژها به معنای واقعی کلمه سلول های بنیادی عضله (سلول هایی که تقسیم و تکثیر می شوند ) را در آغوش می گرفتند. هنگامی که آنها این روند را شروع می کنند، ماکروفاژ حرکت کرده و سپس سلول بنیادی عضله بعدی را در آغوش گرفته و خیلی زود زخم بهبود می یابد.
با بررسی بیشتر، محققان دریافتند که هشت ماکروفاژ مختلف ژنتیکی در محل صدمه دیدگی جمع می شوند و این در شرایطی است که مدت ها تصور می شد فقط دو نوع ماکروفاژ در بدن وجود دارد. با تجزیه و تحلیل بیشتر، آنها دریافتند که یک ماکروفاژ تازه کشف شده، پروتئینی به نام NAMPT آزاد می کند. محققان سپس پروتئین مذکور را به یک مدل موش که گرفتار تحلیل رفتن عضله بود منتقل کردند و مشاهده نمودند که این امر سبب بازسازی سریع عضلات می شود.
محققان می گویند که آنها در حال مذاکره با برخی از شرکتهای بیوتکنولوژی در مورد استفاده آن در انسان ها هستند.
یافته های این مطالعه در مجله " Nature " منتشر گردید.
1399/11/25
14:27:42
0.0 / 5
533
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲