توسعه مواد كشسان، ترمیم شونده و نورانی برای نمایشگرها

توسعه مواد كشسان، ترمیم شونده و نورانی برای نمایشگرها

به گزارش گردو دانلود پژوهشگران ˮدانشگاه ملی سنگاپورˮ(NUS) در مطالعه اخیرشان مواد بسط یافتنی خود ترمیم شونده و دارای قابلیت تولید نور برای دستگاه های ساطع كننده نور تولید كرده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یک صفحه دیجیتالی قابل انعطاف را تصور کنید که هنگام ترک، خویش را ترمیم می کند یا یک ربات تابش نور که بازماندگان یک حادثه را در محیط های تاریک و خطرناک شناسایی کرده و نجات می دهد و یا کارهای کشاورزی و اکتشافات فضایی را انجام می دهد. مواد جدیدی که توسط تیمی از محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) تهیه شده است می تواند این ایده ها را به واقعیت تبدیل کند.
این مواد کشسان جدید هنگامی که در دستگاه های خازن ساطع کننده نور از آنها استفاده می شود، در ولتاژهای بسیار پایین، نور بسیار اعجاب انگیز و زیادی را ایجاد می کنند و به علت خاصیت خود ترمیم شوندگی بالا در مقابل هر گونه صدمه مقاومت بالایی دارند.
این فناوری "هلیوس"(HELIOS ) نام دارد و مخفف جمله دستگاه "الکترونیک نوری بسط یافتنی با ولتاژ کم و قابل ترمیم"(healable، Low-field Illuminating Optoelectronic Stretchable) است و توسط "بنجامین تی"(Benjamin Tee) و تیم وی از موسسه نوآوری و فناوری سلامت و دانشکده علوم و مهندسی مواد دانشگاه ملی سنگاپور بوجود آمده است.
پروفسور تی اظهار داشت: مواد الکترونیک نوری کشسان معمولی برای دستیابی به روشنایی قابل مشاهده، به ولتاژ بالا و فرکانس های بالا نیاز دارند که این مورد قابلیت حمل و نقل و طول عمر سیستم را محدود می کند. همینطور نمی توان این مواد را بدون هیچ خطر و سر و صدایی به رابط های انسان-ماشین(Human-Machine Interface) متصل کرد.
برای غلبه بر این چالش ها، محققان آغاز به مطالعه و آزمایش راهکارهای ممکن کردند و سرانجام بعد از یک سال هلیوس را توسعه دادند. محققان به منظور کاهش شرایط عملکرد الکترونیکی مواد الکترونیک نوری بسط یافتنی، ماده ای تولید کردند که دارای خاصیت گذردهی دی الکتریک بسیار بالا و قابلیت خود ترمیمی است. این ماده یک ورق لاستیکی شفاف و الاستیک است که از ترکیب منحصر به فرد "فلوروالاستومر"(fluoroelastomer ) و "ماده فعال سطحی"(surfactant) تشکیل شده است. قدرت گذردهی بالای دی الکتریک این امکان را برای دستگاه فراهم می آورد تا دستگاه بارهای الکترونیکی بیشتری را در ولتاژهای پایین تر ذخیره کند و در هنگام استفاده در دستگاه خازن ساطع کننده نور، روشنایی بیشتری را ایجاد کند.
بر خلاف خازن های ساطع کننده نور بسط یافتنی، دستگاه های فعال شده توسط هلیوس می توانند در ولتاژ چهار برابر کمتر روشن شوند و به روشنایی بیشتر از ۲۰ برابر روشن تر برسند. همینطور آنها می توانند به روشنایی ۱۴۶۰ سی دی / ام ۲ در ۲.۵ ولت بر میکرومتر برسند که درخشان ترین نور به دست آمده توسط خازن های ساطع کننده نور بسط یافتنی تا به امروز است. با عنایت به مصرف برق پایین هلیوس می توان از آن در رابط های انسان و ماشین بهره برد و از آن برای ساخت نمایشگرهای ماندگار و ضد ضربه استفاده نمود. همینطور از آن می توان بعنوان یک پوست الکترونیکی درخشان برای ربات های نرم خودکار که در کشاورزی هوشمند داخل خانه(smart indoor farming) کاربر دارند استفاده نمود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/03/11
22:52:51
5.0 / 5
2266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود