كشف یك درمان ساده برای بیماری انسدادی مزمن ریه

كشف یك درمان ساده برای بیماری انسدادی مزمن ریه

گردو دانلود: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، درمان ساده ای را برای بیماری انسدادی مزمن ریه ارایه داده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی "مؤسسه ملی سلامت"(NIH) آمریکا، پژوهش جدیدی نشان داده است که استنشاق ترکیب معروف به "هیالورونان"(Hyaluronan) می تواند به بهبود عملکرد ریه در بیماران مبتلا به "بیماری انسدادی مزمن ریه"(COPD) کمک نماید. هیالورونان، قندی است که توسط بافت زنده ترشح می شود و مانند داربست سلول ها عمل می کند. از این ماده، در محصولات آرایشی نیز بعنوان مرطوب کننده پوست و در اسپری بینی برای مرطوب کردن راه های هوایی ریه استفاده می شود.
هیالورونان در آزمایش ها بعنوان یک روش درمانی، مدت زمانی را که افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه به مراقبت های ویژه و حمایت تنفسی نیاز داشتند، کم کرد، تعداد روزهای بستری شدن در بیمارستان را کاهش داد و با کاهش مدت زمان ماندن در بیمارستان توانست به صرفه جویی در هزینه کمک نماید.
این پژوهش، نمونه خوبی از نحوه بررسی تاثیرات آلودگی محیط زیست بر ریه ها به حساب می آید که می تواند به عرضه درمان های مناسب بیانجامد. چندین سال پیش، "استاوروس گارانتزیوتیس" (Stavros Garantziotis)، از اعضای مؤسسه ملی سلامت آمریکا، در پژوهشی نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلودگی، به تجزیه هیالورونان به بخش های کوچکتر در ریه ها منجر می شود. این بخش های کوچکتر، بافت ریه را تحریک می کنند، سیستم ایمنی بدن را فعال می کنند و به انقباض و التهاب مجاری تنفسی منجر می شوند. گارانتزیوتیس تشخیص داد که استنشاق هیالورونان سالم می تواند التهاب را کم کند.
گارانتزیوتیس، تشبیهی را برای نحوه بروز التهاب عرضه داد. وی اظهار داشت که هیالورونان، سلول ها را مانند ملاتی که آجرها را احاطه می کند، در بر می گیرد. آلودگی، به ایجاد ترک هایی در ملات منجر می شود و آنرا به قطعات کوچکتر تقسیم می کند.
گارانتزیوتیس اظهار داشت: این قطعات کوچکتر، بدن را تحریک می کنند و به فعال کردن سیستم ایمنی بدن منجر می شوند. تولید مجدد هیالورونان، مانند ایجاد یک پوشش جدید از ملات است که تحریک کنندگی کمتری دارد و میزان التهاب را می کاهد.
از آنجائیکه هیالورونان در ایتالیا برای مرطوب کردن مجاری تنفسی مورد تایید قرار گرفته است، گارانتزیوتیس و همکارانش به بررسی این مورد پرداختند که آیا استنشاق هیالورونان به بهبود عملکرد ریه در افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه کمک می نماید یا خیر. وی ادامه داد: بیماران از یک دستگاه تنفسی "فشار هوای مثبت مداوم"(CPAP) برای درمان بیماری انسدادی مزمن ریه استفاده کردند. این دستگاه با دمیدن هوا به داخل مجاری تنفسی از راه ماسک، امکان پشتیبانی از تنفس را فراهم نمود.
"رافائل اینکالزی"(Raffaele Incalzi)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هیالورونان استنشاق شده بعنوان کمکی تحریک کننده برای افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه عمل می کند برای اینکه تجویز آن، ایمن و استفاده از آن ساده است.
گارانتزیوتیس همینطور قصد داشت بداند که چه چیزی سبب بسته شدن راه هوایی در ریه افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه می شود. نظریه او این بود که امکان دارد مخاط غلیظ در این مورد دخیل باشند. گارانتزیوتیس و همکارانش در "دانشگاه آلاباما در برمینگهام"(UAB)، سلول های مجاری تنفسی بیماران مبتلا به "آمفیزم"(emphysema) را پرورش دادند و نحوه حرکت مخاط در سلول ها را بررسی کردند. آنها دریافتند که بعد از تجویز هیالورونان، مخاط به آسانی جریان می یابد.
"استیون راو"(Steven Rowe)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: اگر افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه، هیالورونان مصرف کنند، انتقال مخاط بهبود می یابد و به بازیابی آنها کمک می نماید.
این پژوهش، در مجله آنلاین "Respiratory Research" به چاپ رسید.
منبع:

1399/11/15
13:09:21
0.0 / 5
575
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود