یك سایت به آمریكایی ها می گوید چقدر به محل برخورد شهاب سنگ نزدیك هستند

یك سایت به آمریكایی ها می گوید چقدر به محل برخورد شهاب سنگ نزدیك هستند

گردو دانلود: یک دانشمند آمریکایی وب سایتی طراحی نموده است که محل دقیق تمام 30 دهانه برخوردی حاصل از برخورد شهاب سنگ با ایالات متحده را نشان میدهد و شهروندان آمریکایی می توانند ببینند که محل زندگی آنها چقدر به این دهانه ها نزدیک است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تابحال فکر کرده اید که آیا بالای یک دهانه برخوردی حاصل از برخورد شهاب سنگ با زمین زندگی می کنید یا نه؟ اگر در ایالات متحده زندگی می کنید، حالا می توانید به لطف یک وب سایت که تمام جزئیات ۳۰ دهانه برخوردی شناخته شده در این کشور را نشان می دهد، از این مساله باخبر شوید.
تعداد زیادی سنگ از شهاب سنگ ها، سیارک ها و دنباله دارهایی که به سراسر زمین برخورد کرده اند، به جا مانده است. این برخوردها امروزه کمتر رخ می دهند، اما تعدادی از دهانه های برخوردی بزرگ هنوز جذاب هستند.
بنا بر این دکتر "رابرت بیوفورد" که در مرکز علوم فضایی و سیاره ای دانشگاه "کانزاس" تحصیل کرده است، وب سایتی را ساخته که مختص نمایش این دهانه های برخوردی در آمریکای شمالی است.
این سایت اخیراً به لطف "جیسون میجر" یکی از کاربران مشهور توییتر که مشتاق فضا است، مورد توجه قرار گرفته است.
این وب سایت دارای بیشترین اطلاعات ممکن در مورد ۳۰ محل شناخته شده از دهانه های برخوردی در ایالات متحده است، بدین سبب لازم به ذکر است که ممکنست تعداد بیشتری دهانه برخوردی در این کشور وجود داشته باشد که یا هنوز کشف نشده اند یا هنوز روی این سایت بارگذاری نشده اند، چونکه این وب سایت آخرین بار در سال ۲۰۱۸ به روز شده است.
"جیسون میجر" در توئیتر نوشت: دهانه ای به عرض هشت کیلومتر در خارج از شیکاگو وجود دارد که ناشی از یک واقعه برخوردی در ۲۸۰ میلیون سال پیش است.
دهانه ای که "میجر" از آن سخن گفته است، یکی از دهانه های برخوردی قابل مشاهده در وب سایت دکتر "بیوفورد" در منطقه "دس پلینز"(Des Plaines) است که حدود ۲۸۰ میلیون سال پیش به وجود آمده و دهانه ای به عرض ۵ مایل(۸ کیلومتر) به وجود آورده است. این دهانه دقیقاً در مکانی است که شهر "دس پلینز" بر روی آن بنا نهاده شده است. این بدان معناست که تقریباً ۶۰ هزار نفر حالا روی یک دهانه برخوردی زندگی می کنند و شاید هیچ یک از آنها از این مساله مطلع نیستند، چونکه حالا دیگر به سختی قابل تشخیص و مشاهده است.
اما اغلب این دهانه های برخوردی در مناطق روستایی واقع شده اند که با چشم غیر مسلح نیز دیده می شوند.
دلیل جذاب و در عین حال مفید بودن دهانه های برخوردی این است که فرصتی منحصر به فرد برای درک بهتر شکل گیری سیاره زمین و همین طور شکل گیری محیط های موجود در فضا که امیدواریم روزی مورد کاوش و حتی سکونت قرار بگیرند، فراهم می کنند.
علاوه بر این، انجام تحقیقات روی دهانه های برخوردی به شناخت و کاهش خطر برخوردهای بعدی، کمی سازی جریان انرژی در گذشته و حال در محیط های سیاره ای و تشکیل و کنترل موقعیت منابع قابل بازیابی کمک می نماید.
این وب سایت به آدرس www.impactcraters.us دردسترس است.
منبع:

1399/11/14
23:33:46
0.0 / 5
533
تگهای خبر: دانشگاه , سایت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵