با تلاش دانشمندان آمریكایی صورت می گیرد

كنترل بیماری های خودایمنی با كمك یك پروتئین

كنترل بیماری های خودایمنی با كمك یك پروتئین

گردو دانلود: دانشمندان آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه شاید بتوان با فعال و غیرفعال ساختن نوعی پروتئین، به كنترل بیماری های خودایمنی كمك كرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، دانشمندان "موسسه ایمنی شناسی لاهویا" (LJI) وابسته به "دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو" (UCSD)، متد جدیدی را برای مقابله بهتر با طیف گسترده ای از بیماری های عفونی، سرطان ها و بیماری های خودایمنی کشف کرده اند.
این پژوهش نشان داده است که چگونه یک پروتئین می تواند عملکرد یک تنظیم کننده را در سیستم ایمنی داشته باشد. این پژوهش، گام مهمی به سمت عرضه واکسن ها و درمان هایی به حساب می آید که می توانند سلول های ایمنی را برای تولید پادتن های مقابله کننده با بیماری فعال کنند. امکان دارد که دانشمندان بتوانند برای مقابله با عملکرد سلول های ایمنی بدن هنگام بروز بیماری خودایمنی، به غیرفعال کردن آنها بپردازند.
دکتر "شین کروتی" (Shane Crotty)، از پژوهشگران موسسه لاهویا و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: سلول های معروف به "Tfh cells" گاهی اوقات می توانند عملکرد بدی داشته باشند. این سلول ها در شرایط ابتلای بدن به بیماری های خودایمنی مانند لوپوس، روماتیسم مفصلی و "سندرم شوگرن" (Sjogren’s syndrome)، فعالیت بدی دارند؛ در نتیجه ما تلاش داریم تا به اطلاعات سودمندی در مورد این سلول ها برسیم. این اطلاعات می توانند به ما کمک کنند تا بدانیم چگونه به هنگام نیاز، این سلول ها را در بدن افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی غیرفعال نماییم.
پژوهشگران آزمایشگاه کروتی، عوامل سیستم ایمنی همچون "لنفوسیت تی کمک کننده" (T helper cell) را بررسی می کنند. آنها در سال 2009، مقاله ای را منتشر نمودند و در آن نشان دادند که یک پروتئین معروف به "BCL6" چگونه عملکرد لنفوسیت تی کمک کننده را در بدن کنترل می کند.
سوال مهمی که کروتی و همکارانش قصد دارند به آن پاسخ دهند، این است که BCL6 دقیقا با سلول های Tfh چه می کند. شاید پاسخ دادن به این سؤال بتواند راه را برای کنترل واکنش های ایمنی هموار کند.
کروتی اظهار داشت: ما علاقه داریم تا از بیولوژی در رابطه با سلول های Tfh برای پیشرفت در زمینه عرضه واکسن استفاده نماییم و همینطور تمایل داریم تا از این اطلاعات برای مداخله درمانی در بیماری های خودایمنی انسانی، آلرژی ها، تصلب شرایین، پیوند اعضا و درمان سرطان استفاده نماییم.
پژوهشگران جهت بررسی عملکرد این پروتئین، طیف گسترده ای از ابزارهای توالی ژنتیکی را روی موش ها به کار گرفتند. آنها در پژوهش خود دریافتند که BCL6 مانند یک گیرنده در سلول های Tfh عمل می کند و با مجموعه ای از فعالیتهای ژنتیکی، به توقف بیان پروتئین ها در این سلول ها می پردازد.
کروتی اضافه کرد: این پژوهش، دانشمندان را راهنمایی می کند تا با فعال و غیرفعال کردن BCL6، به کنترل واکنش های ایمنی بپردازند.
این پژوهش، در مجله "Nature Immunology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/04
11:44:23
5.0 / 5
1954
تگهای خبر: تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱