پیش بینی میزان خطر كرونا با یك آزمایش خون

پیش بینی میزان خطر كرونا با یك آزمایش خون

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که شاید یک آزمایش خون ساده بتواند به پیش بینی سریع خطرات ناشی از کووید-19 کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، یکی از جنبه های آزاردهنده بیماری همه گیر کووید-۱۹، این است که پزشکان نمی توانند پیش بینی کنند که بیماری کدام یک از افراد تازه بستری شده، مقرر است شدیدتر شود و پیامدهایی مانند لزوم استفاده از لوله تنفسی، دیالیز کلیه و یا مراقبت های ویژه را به همراه داشته باشد. آگاهی از سن بیمار و شرایط پزشکی او می تواند به پیش بینی چنین پیامدهایی کمک نماید اما هنوز هم هنگامی که بیماران جوان تر و به ظاهر سالم تر، گرفتار عوارض شدید می شوند که به مرگ می انجامند، برای پزشکان حیرت انگیز است.
پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن" (WUSM) در بررسی جدیدی نشان داده اند که یک آزمایش خون نسبتا ساده و سریع می تواند یک روز بعد از بستری شدن بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان، پیش بینی نماید که آیا در معرض مبتلاشدن به عوارض شدید و مرگ قرار می گیرند یا خیر.
این آزمایش خون، سطح "DNA میتوکندریایی" (mtDNA) را اندازه گیری می کند. ریختن DNA میتوکندریایی به بیرون از سلول ها و وارد شدن آن به جریان خون نشان میدهد که نوع خاصی از مرگ شدید سلول در حال رخ دادن است.
"اندرو گلمان" (Andrew Gelman)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پزشکان برای ارزیابی وضعیت بیماران مبتلا به کووید-۱۹، به ابزار بهتری نیاز دارند برای اینکه خیلی از ذخیره های درمانی کم هستند و تعدادی از بیماران نیز بدون درمان های فشرده، بهتر خواهند شد.
وی ادامه داد: نکات بسیاری در مورد این بیماری وجود دارد که هنوز از آنها غافل هستیم. ما باید بفهمیم که چرا تعدادی از بیماران صرف نظر از سن یا سلامتی آنها، به کام مرگ گرفتار می شوند. بررسی های ما نشان می دهند که لطمه رسیدن به بافت می تواند یکی از دلیلهای بروز این مشکل باشد.
پژوهشگران باور دارند که شاید این آزمایش بتواند بعنوان روشی برای پیش بینی شدت بیماری و همین طور بعنوان ابزاری برای طراحی بهتر آزمایش های بالینی به کار برود. شاید این ابزار بتواند بیمارانی را که درمان های ویژه ای برای آنها مفید هستند، شناسایی کند.
پژوهشگران تمایل دارند که توانایی این آزمایش را برای نظارت بر تاثیر روش های درمانی جدید مورد بررسی قرار دهند.
این پژوهش، در مجله "JCI Insight" به چاپ رسیده است.1399/10/28
15:06:38
0.0 / 5
769
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴