توسط محقق ایرانی دانشگاه كرنل طراحی شد

كلاه ایمنی شیشه ای برای رفتن به دندانپزشكی در دوران كرونا

كلاه ایمنی شیشه ای برای رفتن به دندانپزشكی در دوران كرونا

به گزارش گردو دانلود یک کلاه ایمنی که به یک پمپ فیلتر هوا متصل است و در قسمت دهان باز است می تواند سبب کاهش خطر انتقال بیماری از مبتلایان به کووید-۱۹ به دندانپزشکان و متخصصین گوش و حلق و بینی شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ برای متخصصان و پزشکانی که در تماس با بیماران با علایم یا بدون علامت هستند زیاد است. دندانپزشکان و متخصصان گوش و حلق و بینی در معرض خطر ویژه ای قرار دارند، چونکه آنها احتیاج به دسترسی مستقیم به دهان، بینی و گلو دارند.
راهکارهای فعلی مانند استفاده از ماسک N۹۵، زدن شیلد، اتاق های فشار منفی و دستگاههای مخصوص تصفیه هوا به اندازه کافی موثر نیستند یا گران بوده و در دسترس نیستند.
دانشمندان دانشگاه کرنل(Cornell) در مقاله ای در مجله ی Physics of Fluids از طراحی کلاهی می گویند که با بهره گیری از یک پمپ فیلتر هوا در قسمت بالایی می تواند جریان هوای معکوس به وجود آورده که اجازه نمی دهد قطرات تنفسی ناشی از سرفه از این کلاه بیرون برود.
در یک شبیه سازی کامپیوتری با بهره گیری از دینامیک سیالات محاسباتی، آنها نشان دادند که این کلاه ایمنی طراحی شده می تواند ۹۹.۶ درصد قطرات ساطع شده از سرفه را ظرف مدت زمان ۰.۱ ثانیه نگه داشته و از انتشار آن جلوگیری کند.
مهدی اسماعیلی نویسنده ی مقاله می گوید: اما اگر از پمپ فیلتر هوای مشابه در یک اتاق استفاده نمائیم تا یک اتاق فشار منفی بسازیم ۴۵ دقیقه طول می کشد تا هوای اتاق ۹۹ درصد تصفیه شود.
هم اکنون وسایل پیشگیری موثری که قسمت دهان را باز بگذارد وجود ندارد اما این کلاه، پوسته ای یک میلیمتری دارد و کاملا سر را در برمی گیرد.
این کلاه با ایجاد فاصله ای که قطرات باید در مقابل جریان هوا طی کنند احتمال فرار آنها از راه دهانه را به حداقل می رساند و امکان انتقال روانتری را ایجاد میکند که سبب راحتتر بودن بیمار در مقابل جریان هوا می شود.
این کلاه ایمنی همینطور می تواند با روش های فعلی جایگزین شود و تا حد زیادی هزینه ها را کم کند. بعنوان مثال ساخت یک اتاق فشار منفی با قابلیت فیلترهوا امکان دارد دهها هزار دلار هزینه داشته باشد. محققان می گویند هزینه هر کلاه ایمنی میتواند تنها دو دلار باشد و فیلترهای قابل استفاده برای این کلاه ها هم اکنون در دسترس هستند و قیمتی حدود ۱۰۰۰ دلار دارند.
دونگجی(Dongjie) از نویسندگان مقاله می گوید: گام بعدی ما اصلاح طرح کلاه ایمنی برای بهره وری بالاتر و کاربرد بیشتر است و بعد از آن می خواهیم نمونه های اولیه کلاه ایمنی را بسازیم و آزمایشاتی انجام دهیم تا پیشبینی هایی که از مدل شبیه سازی شده داشتهایم را اثبات نماییم.
این مدل شبیه سازی شده می تواند بعنوان روشی سریع و دقیق جهت بررسی سایر موارد در ارتباط با ذرات مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1399/10/25
19:49:44
0.0 / 5
932
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود