ابداع اولین مدل محاسباتی كاربردی جهت بررسی كروناویروس

ابداع اولین مدل محاسباتی كاربردی جهت بررسی كروناویروس

پژوهشگران ˮدانشگاه شیکاگوˮ در بررسی جدیدی، اولین مدل محاسباتی کاربردی را برای ارزیابی کروناویروس ارایه داده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران "دانشگاه شیکاگو"(University of Chicago)، ابداع اولین مدل محاسباتی کاربردی کروناویروس را به پایان رسانده اند. آنها قصد دارند با هدف کمک کردن به پژوهش های جهانی در جهت پیش گیری از همه گیری کووید-۱۹، این مدل جدید را به شکل گسترده در دسترس قرار دهند.
پروفسور "گریگوری ووث"(Gregory Voth)، سرپرست این گروه پژوهشی اظهار داشت: درک نحوه عملکرد ویروس، اولین گام برای متوقف کردن آن محسوب می شود. هر اطلاعی که در مورد چرخه زندگی ویروس و ترکیبات آن داشته باشید، نقطه ضعف بشمار می رود و می توانید با کمک آن به ویروس ضربه بزنید.
ووث و گروهش با بهره گیری از تجربیات پیشین خود، مهم ترین خاصیت های هر یک از اجزای کروناویروس را تشخیص دادند و خاصیت هایی را که اهمیت کمتری داشتند، کنار گذاشتند. این کار به آنها امکان داد تا یک مدل محاسباتی جامع بسازند که برای اجرا در کامپیوتر، به اندازه کافی ساده است.
این روش ساده، به غلبه بر یک معضل مهم در پژوهش های حوزه سلامت کمک کرد. بااینکه ویروس ها در بین موجودات بیولوژیکی دیگر، موجودات ساده ای به شمار می روند، ابداع یک سیستم محاسباتی با قابلیت مدل سازی دقیق آنها، بسیار چالش برانگیز است؛ خصوصاً هنگامی که هدف، مدل سازی نحوه تعامل ویروس با یک بدن میزبان و افزودن میلیاردها اتم به یک ماجرای شبیه سازی شده باشد.
ووث اظهار داشت: شما می توانید یک مدل از ویروس واقعی را در سطح اتمی امتحان نمایید اما این کار از نظر محاسباتی، شما را بلافاصله خسته می کند. ممکنست بتوانید این مساله را مدیریت کنید تا برای مثال، چند صد نانوثانیه حرکت را مدل سازی کنید اما این زمان آنقدر طولانی نیست که بتوانید مفیدترین اطلاعات را به دست بیاورید.
پژوهشگران به سبب وجود همین محدودیت، بر ساختن مدل هایی از پروتئین های گسسته ویروس تمرکز کرده اند.
ووث افزود: بااینکه این فرایند، مزایای خودرا دارد اما تصویر کلی را از دست می دهد.
وی ادامه داد: ویروس به نوبه خود، یک موضوع کلی است. به نظر من نمی توان بخش های ویروس را به صورت جداگانه تصور کرد. ویروس ها چیزی بیشتر از مجموع بخش های خود نیستند.
پژوهشگران دانشگاه شیکاگو سال ها کار کرده اند تا ویروس های خیلی از جمله ویروس "HIV" را مدل سازی کنند. یکی از بینش هایی که آنها در این زمینه به دست آورده اند، نحوه همکاری چندین قسمت از ویروس با یکدیگر است.
ووث اظهار داشت: یکی از اصلی ترین مواردی که ممکنست بخواهید آنرا بدانید، این است که آیا باید دوز همه پروتئین های خوشه ای را برای آگاهی از عملکرد آن مشخص کنید یا خیر. اگر پاسخ منفی است، پس دوز آن باید تا چه اندازه پایین باشد تا رهایی از آن ممکن شود؟ این یک سوال کلیدی است که هنگام کوشش برای ساخت دارو یا پادتن پیش می آید و درک آن، با بررسی کل ویروس، به بهترین وجه ممکن می شود.
ووث و گروهش امیدوارند که مدل جدید آنها به دانشمندان کمک نماید تا به تولید داروهای جدیدی برای مقابله با کروناویروس بپردازند و در عین حال، بینش هایی را در مورد جهش های کروناویروس مانند نمونه های کشف شده در انگلستان و آفریقای جنوبی عرضه کنند.
این مدل، در دسترس همه افراد خواهد بود تا آنرا برای اهداف پژوهشی دانلود کنند؛ بدین ترتیب، این مدل هم اکنون به کوشش های صورت گرفته در حوزه بهداشت جهانی در مقابله با بیماری همه گیر کووید-۱۹ کمک می نماید.1399/10/20
14:26:38
0.0 / 5
1128
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود