ابداع واكسن نانوذره كووید-۱۹ كه فقط به یك دفعه تزریق نیاز دارد

ابداع واكسن نانوذره كووید-۱۹ كه فقط به یك دفعه تزریق نیاز دارد

دانشمندان دانشگاه ˮاستنفوردˮ در حال ایجاد یک واکسن نانوذره تک دوزی برای مهار و پیش گیری از بیماری کووید-19 هستند که برای ایمن سازی بدن ما فقط به تزریق یک دوز نیاز دارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر طبق یک مطالعه جدید انتشار یافته در مجله ACS Central Science، تعدادی از محققان در حال تولید نوع جدیدی از واکسن کووید-۱۹ هستند که حاوی نانوذرات به همراه پروتئین های مشابهی که در سنبله های سطح ویروس کرونا مشاهده می نماییم، است.
در حالی که این واکسن جدید هنوز در مرحله اولیه و پیش بالینی قرار دارد، می تواند یک گزینه ارزان باشد و فقط با یک دوز کار کند، بدین مدلول که برخلاف دیگر واکسن های موجود کنونی، بجای دو تزریق با فاصله، تنها به یک دفعه تزریق نیاز دارد.
سنبله های سطح ویروس کرونا دلیل این قابلیت این ویروس در اتصال و آلوده کردن سلول های انسان هستند که موجب ایجاد مجرای ورود ژنوم های ویروسی و تولید مثل بیشتر ویروس می شود.
دانشمندان استنفورد می گویند ممکنست از سنبله های ویروس کرونا بعنوان آنتی ژن استفاده گردد که وجود آنها در بدن، آنها را قادر می سازد تا پاسخ ایمنی بدن را تحریک کنند.
پیتر اس. کیم، بیوشیمیدان دانشگاه استنفورد می گوید: هدف ما ساخت واکسن تک تزریق است که برای ذخیره سازی و حمل و نقل به نگهداری در زنجیره سرما نیاز ندارد. اگر ما در انجام این کار موفق شویم، یک واکسن ارزان تولید خواهد شد و جمعیت هدف ما برای تزریق این واکسن نیز کشورهای کم درآمد و متوسط ​​هستند.
واکسن های نانوذره منحصر به فرد هستند و تعادل بین اثربخشی واکسن های مبتنی بر ویروس را با تولید ساده تر و ایمنی واکسن های آنتی ژن فراهم می کنند. واکسن هایی که قادر به انتقال آنتی ژن ها با ویروس ها هستند، معمولاً موثرتر از آنهایی هستند که فقط قطعات جدا شده از ویروس را در خود دارند. اما مورد اول ممکنست زمان بیشتری برای تولید نیاز داشته باشد و اغلب موجب عوارض جانبی می شود و نیاز به یخچال مناسب دارد.
زمان تولید واکسن های نوکلئیک اسیدی مانند واکسن های mRNA ساخت شرکت های "فایزر" و "مدرنا" که مجوز استفاده اضطراری را از FDA دریافت کرده اند، نسبت به زمان تولید واکسن های نانوذره کمتر است، اما نقطه ضعف آنها هزینه بالای ساخت آنها و نیاز به تزریق دو یا چندگانه آنها است.
آزمایش های اولیه واکسن نانوذره روی موش ها نشان میدهد که واکسن استنفورد می تواند با تنها یک دوز به ایمنی در مقابل کووید-۱۹ برسد. پژوهشگران در حال طراحی این واکسن برای دسترسی آسان، با حمل و نقل و ذخیره سازی به صورت منجمد و به شکل پودر هستند. در مقایسه، واکسن های تولید شده در ایالات متحده برای نگهداری به دمای سرد در حدود ۸ تا منفی ۷۰ درجه سانتیگراد احتیاج دارند.
"ابیگل پاول" یکی از پژوهشگران این مطالعه می گوید: این واکسن در مراحل اولیه است و هنوز کارهای زیادی برای انجام وجود دارد، اما ما فکر می نماییم که این یک نقطه عطف برای تولید یک واکسن تک دوز است که به استفاده از ویروس برای تولید آنتی بادی های محافظ متکی نیست.
این واکسن حالا در حال توسعه است، با این امید که بتواند به آزمایشات بالینی انسانی نزدیک شود.
پروتئین سنبله ویروس "SARS-CoV-۲" بسیار بزرگ است، بنا بر این دانشمندان بطور معمول برای ساده سازی فرآیندها و کاربردها مدلهای مختصری را از آن می سازند. "کیم" و گروهش با بررسی دقیق سنبله ها تصمیم گرفتند قسمتی از قسمت پایین سنبله ها را بردارند.
این تیم برای تکمیل واکسن خود، سنبله کوتاه ویروس کرونا را به همراه نانوذرات "فریتین" -پروتئین آهن- که قبلاً روی انسان آزمایش شده بود، جفت کرد. "پاول" پیش از بحران ویروس کرونا روی این نانوذرات برای ساخت واکسنی برای بیماری ابولا کار کرده بود.
محققان در آزمایش روی موش ها سطح آنتی بادی ها یا پادتن های خنثی کننده را کنترل کردند تا اثر بالقوه هر واکسن را دریابند. آنتی بادی ها پروتئین های خونی هستند که بدن در پاسخ به آنتی ژن ها تولید می کند. آنتی بادی های خنثی کننده زیر مجموعه آنتی بادی هایی هستند که می توانند برای جلوگیری از آلوده شدن موفقیت آمیز سلول میزبان توسط ویروس کار کنند.
در این آزمایش مشخص شد که هر دو کاندید واکسن نانوذره میزان آنتی بادی خنثی کننده را به میزان حداقل دو برابر میزان دیده شده در افرادی که مبتلا به بیماری کووید-۱۹ بوده اند، زیاد کردند، آن هم تنها با یک دوز تزریق.
با تزریق دوز دوم، موش هایی که در معرض واکسن نانوذره قرار گرفته بودند، بالاترین سطح مشاهده شده از آنتی بادی های مهم خنثی کننده را تجربه کردند.
در بررسی این پروژه "پاول" اظهار داشت که زمان انجام این آزمایش از آغاز تا حصول نتایج اولیه تقریباً چهار هفته بوده است. وی توضیح داد: همه وقت و انرژی زیادی برای این مسئله علمی گذاشته اند. این یک سناریوی بسیار منحصر به فرد است. من واقعاً انتظار ندارم که در زندگی حرفه ای خود باردیگر با چنین چیزی روبرو شوم.
"کیم" اظهار داشت: آنچه در یک سال قبل از نظر علمی اتفاق افتاده بسیار خارق العاده است که می تواند واکسن های مختلفی که بنظر می رسد در مقابل ویروس موثر هستند، تولید نماید. چونکه ساخت یک واکسن بطور معمول یک دهه طول می کشد و این بی سابقه است.
اگر کارایی واکسن نانوذره به اثبات برسد، پژوهشگران آماده اند یک واکسن کروناویروس جهانی تر تولید کنند، واکسنی که قادر به ایمن سازی افراد در مقابل ویروس های خانواده کروناویروس ها همچون "SARS-CoV-۱"، "MERS"، "SARS-CoV-۲" و همین طور اعضای جدید احتمالی این خانواده باشد.
"کیم" اضافه کرد: واکسن ها یکی از عمیق ترین دستاوردهای تحقیقات زیست پزشکی هستند. آنها یک روش فوق العاده مقرون به صرفه برای محافظت از مردم در مقابل بیماریها و نجات جان انسان ها هستند.1399/10/18
00:08:17
0.0 / 5
989
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳