تخریب جنگل ها پاندمی های جدیدی را به وجود می آورد

تخریب جنگل ها پاندمی های جدیدی را به وجود می آورد

گردو دانلود: نویسندگان یک تحقیق جدید با تاکید بر تاثیر مگاترندها(ابر روندها) بر روی تغییرات آینده جنگل ها می گویند ظهور ˮکووید-19ˮ(COVID-19) و سایر بیماریها با منشأ حیوانی مانند ابولا، سارس و HIV نشان میدهد که تخریب جنگل ها می توانند موجب بروز بیماریهای همه گیر شوند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، بر اساس این مقاله که در ۳۰ ام ماه نوامبر در مجله "نیچر پلنت" انتشار یافته است در صورتیکه هنوز منشا دقیق کووید-۱۹ مشخص نشده است، این ویروس اهمیت اجتماعی و اقتصادی ویرانگر همه گیری ها را نشان داده و همین طور تاکیدی بر اهمیت روابط انسان ها با جنگل ها و تغییرات جهانی بوده است.
گزارش فائو(سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) از جنگل های جهانی در سال ۲۰۲۰ بیان می کند که بیشتر بیماریهای عفونی جدید بین انسان و دام مشترک هستند و ظهور آنها ممکنست مربوط به تغییر در مناطق جنگلی و همین طور گسترش جمعیت انسانی در این مناطق باشد.
طبق این مطالعه، مهاجرت بی سابقه جوامع جنگلی به مناطق شهری، آینده جنگل ها را تغییر خواهد داد. بعنوان مثال این مطالعه بیان می کند که چگونه این مهاجرت بین المللی به احیای جنگل ها در نپال، تغییر نهادهای مدیریت جامعه در جنگل ها در مکزیک و تغییر امرار و معاش و استفاده از محصولات زراعی در فیلیپین کمک می نماید.
یکی از عوامل موثر بر روی جنگل ها رشد تعداد طبقه متوسط در کشورهای کم درآمد است که ممکنست تا سال ۲۰۳۰ به پنج میلیارد نفر برسد. این جمعیت زیاد، حدود نیمی از جمعیت جهانی پیش بینی شده، موجب رشد مصرف منابع محلی و جهانی شده و فشار را بر زمین و سایر منابع می افزاید.
قبل از این مشاهده شده که افزایش مصرف و تقاضا، موجب افزایش میزان مالکیت زمین ها توسط شرکتها برای تولید صنعتی احشام، سویا و روغن پالم در جنوب شرقی آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا شده است. طبق این مطالعه، طی سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۵، ۲۷ درصد از عملیات های مربوط به جنگل زدایی برای به دست آوردند منابع قابل مصرف بوده است.
بر اساس این مطالعه در صورتیکه رشد فناوری های دیجیتال، همچون ابزار نقشه برداری زمین و داده های بموقع به دست آمده از ماهواره ها می تواند به نفع طیف وسیعی از ذینفعان باشد، همچون مردم بومی مشتاق حفاظت از جنگل ها و همین طور معیشت خود، فن آوری های جدید همین طور می توانند به کسانی که کارهای غیرقانونی می کنند نیز کمک نماید.
یوهان اولدکوپ(Johan Oldekop)، استادیار دانشگاه منچستر و نویسنده اصلی این تحقیق، می گوید: جلوگیری و تغییر رویه لطمه به جنگل ها می تواند چاره ای برای بهتر کردن اوضاع تغییرات اقلیمی و جلوگیری از بین رفتن گونه های زیستی باشد. ما باید چالش ها و فرصت های آینده برای جنگل ها و همه کسانی که به آنها وابسته هستند را درک نماییم.
رشد زیرساخت ها برای تامین تقاضای بیشتر برای انرژی، منابع طبیعی و حمل و نقل موجب افزایش فشار بر روی جنگل ها می شود. بر طبق این تحقیق، تا سال ۲۰۵۰ حداقل ۲۵ میلیون کیلومتر راه جدید برای تسهیل انتقال کالاهای جهانی وجود خواهد داشت.
دولت های مستقر در حوضه آمازون به تنهایی در حال توسعه ۲۴۶ سد جدید برق آبی هستند این در حالیست که کارهای غیرقانونی همچون استخراج معادنی که عموما در مناطق جنگلی واقع شده اند، به سرعت در حال گسترش است.
لورا وانگ راسموسن(Laura Vang Rasmussen)، استادیار دانشگاه کپنهاگ و نویسنده مشترک گزارش می گوید: مگا ترند(ابر رویه) های مشخص شده در این مطالعه "از نظر جغرافیایی و بزرگی بسیار استثنایی هستند و تغییر آنها بسیار دشوار است. بنابراین، برای درک اثرات محلی، به واکنش جوامع بین المللی و برنامه های نظارت و ارزیابی بهتر نیاز داریم.
داگلاس موچونی(Douglas Muchoney)، رئیس واحد زمین شناسی مرکز فائو، می گوید: نویسندگان این مقاله به درستی اشاره کرده اند که کمبود اطلاعات، خصوصاً اطلاعات اقتصادی - اجتماعی و آماری مسئله قابل توجهی است.
موچونی اضافه کرد: یک مسئله تفکیک فضایی داده های آماری از مقیاس ملی به زیر ملی است. وی افزود، مورد دیگر "عدم توجه به تأثیرات مخرب گونه های مهاجم بر سلامت جنگل ها، ساختار و عملکرد آنها است.
اولدکوپ اظهار داشت: به حداکثر رساندن مزایای مثبت مگا ترندهای بیان شده در این مطالعه و به حداقل رساندن تأثیرات منفی آنها، می تواند موجب بهبود شرایط زمین و منابع برای جوامع محلی شده و به حفظ جنگل ها و بهبود معیشت کمک نماید.
او افزود: جوامع محلی باید در محوریت هر دو واکنش جوامع بین المللی و ملی در رابطه با حفاظت و احیای جنگل ها باشند.
منبع:

1399/09/25
22:30:45
5.0 / 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود