سیاه چاله ای كه مواد داغ به فضا منتشر می كند

سیاه چاله ای كه مواد داغ به فضا منتشر می كند

به گزارش گردو دانلود ستاره شناسان در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی یك سیاه چاله كه در حال انتشار مواد داغ به فضا است، شدند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلویست، اخترشناسان اخیراً انفجاری را به شکل فوران های رادیویی(radio jets) از یک سیاهچاله که در حدود ۱۰ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد و در کهکشان ما قرار دارند، شناسایی نمودند. سرعت واقعی ذرات در هر دو فوران بالاتر از ۸۰ درصد سرعت نور بوده است.
سیاه چاله و ستاره همراه آن سیستمی به نام "مکسی جی ۱۸۲۰+۰۷۰ " (MAXI J۱۸۲۰+۰۷۰) را می سازند. فیلم جدیدی که محققان از رفتار این سیاه چاله ها منتشر نموده اند توسط داده های جمع آوری شده توسط چند تلسکوپ مختلف به دست آمده است.
داده های در رابطه با سیاه چاله مذکور توسط تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ و فوریه، مه و ژوئن سال ۲۰۱۹ و داده های آرایه بسیار بزرگ(VLA ) و مرکات(MeerKAT‎) با نام اصلی آرایه تلسکوپی کارو(Karoo Array Telescope) به دست آمده است.
کشف انفجار به شکل منابع اشعه ایکس با فوران های رادیویی که در سرعت های نسبی در حال حرکت بوده و در اوخر فوران سرعت آن کاهش یافته مرتبط می باشد.
"مکسی جی ۱۸۲۰+۰۷۰ " منبع روشن پرتو ایکس است که در مرکز تصویر قابل مشاهده می باشد و سبب می شود که اشعه های ایکس به شکلی دیده شوند که در حال دور شدن از سیاه چاله های فوران و حرکت به سمت شمال و جنوب هستند.
"مکسی جی ۱۸۲۰+۰۷۰ " یک منبع نقطه ای از پرتوهای ایکس است. باآنکه به نظر می آید از یک منبع نقطه ای بزرگ تر باشد چونکه بسیار روشن تر از منابع فوران ها است. فوران جنوبی برای آنکه محققان بتوانند آنرا در ماه مه و ژوئن شناسایی کنند خیلی کم نور بود.
طبق گفته دانشمندان، حدود ۴۰۰ میلیون میلیارد پوند ماده در این انفجارِ ذرات، پخش شده است. این مقدار جرم قابل مقایسه با چیزی است که می تواند در عرض چند ساعت روی قرص اطراف سیاهچاله جمع شود و جرمی معادل حدود هزار برابر دنباله دار هالی یا حدود ۵۰۰ میلیون برابر جرم ساختمان امپایر استیت(The Empire State Building) است.
"دنباله دار هالی"(Halley's Comet) یکی از معروفترین دنباله دارها و تنها دنباله دار کوتاه دوره شناخته شده است. دنباله دارهای دوره ای دنباله دارهایی هستند که دوره های مداری آنها معمولاً کمتر از ۲۰۰ سال است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/03/11
13:36:32
5.0 / 5
2165
تگهای خبر: دانلود , محقق , مرورگر , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود