كهكشان راه شیری توسط همسایه اش كشیده شده است

كهكشان راه شیری توسط همسایه اش كشیده شده است

گردو دانلود كهكشان راه شیری توسط همسایه اش كشیده شده است


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، همانطور که دانشمندان معتقد بودند، ابر ماژلانی بزرگ حدود ۷۰۰ میلیون سال قبل از مرز کهکشان راه شیری عبور کرده است و به علت محتوای ماده تاریک زیادی که داشته است، ساختار و حرکت کهکشان ما را در هنگام عبور تحت تأثیر قرار داده است. دیسک/قرص مارپیچی شکل ستارگان و سیارات توسط نیروی گرانشی این کهکشان کوچک تر یعنی ابر بزرگ ماژلانی(LMC) با خشونت شدید کشیده، پیچ خورده و تغییر شکل یافته است.
در این مطالعه جدید، دانشمندان "دانشگاه ادینبرو" کشف کردند که چگونه ابر ماژلانی بزرگ این کار را با کهکشان راه شیری انجام داده است. آنها از یک مدل آماری پیچیده برای محاسبه سرعت دورترین ستاره های کهکشان راه شیری استفاده کردند و دریافتند که کشش بسیار زیاد هاله ماده تاریک ابر ماژلانی بزرگ، دیسک کهکشان راه شیری را با سرعت ۳۲ کیلومتر در ثانیه یا ۱۱۵ هزار و ۲۰۰ کیلومتر در ساعت به سمت صورت فلکی "اسب بالدار"(Pegasus) کشیده و پیچانده است.
همینطور در کمال تعجب محققان اعلام کردند که کهکشان راه شیری به سمت مکان فعلی ابر ماژلانی بزرگ حرکت نمی کند بلکه به سمت نقطه ای از مسیر گذشته خود حرکت می کند. این امکان دارد به این علت باشد که ابر ماژلانی بزرگ، با استفاده از نیروی گرانش عظیم خود با سرعت ۳۷۰ کیلومتر بر ثانیه یعنی حدود ۱.۳ میلیون کیلومتر در ساعت از کهکشان راه شیری دور می شود.
پروفسور"جرج پناروبیا"(Jorge Peñarrubia) از دانشکده فیزیک و نجوم این دانشگاه اظهار داشت: این کشف طلسم این باور که کهکشان ما در بعضی از حالت های تعادل قرار دارد را می شکند. حمله اخیر ابر ماژلانی بزرگ سبب آشفتگی شدید در کهکشان راه شیری شده است. درک این موارد امکان دارد دیدگاه بی نظیری در مورد توزیع ماده تاریک در هر دو کهکشان به ما می دهد.
ستاره شناسان حالا قصد دارند جهت و زمانی را که ابر ماژلانی بزرگ برای نخستین بار به کهکشان راه شیری وارد شده را دریابند.
منبع:

1399/09/10
16:14:17
5.0 / 5
688
تگهای خبر: دانشگاه , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود