میز اتویی كه دختر ۱۴ ساله هندی را برنده جایزه نوآوری ۱۱ هزار دلاری كرد

میز اتویی كه دختر ۱۴ ساله هندی را برنده جایزه نوآوری ۱۱ هزار دلاری كرد

یك نوجوان 14 ساله هندی برای اختراع یك میز اتوی خورشیدی كه تولید بخار و آلایندگی را می كاهد، برنده جایزه معتبر آب و هوای كودكان به ارزش 11 هزار و 600 دلار شد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک دختر نوجوان ۱۴ ساله به نام "وینیشا اوماشانکار" به خاطر اختراع یک گاری چرخ دار مجهز به صفحات خورشیدی و باتری های کافی برای تامین انرژی یک اتو بخار، برنده جایزه آب و هوای کودکان شد.
هند دارای یک مشکل بزرگ به نام اتو است که لطمه فراوانی را به جنگل های این کشور وارد می کند، چونکه طبق اعلام وزارت علوم و فناوری هند، ۱۰ میلیون گاری اتو و مغازه های اتوشویی در این کشور روزانه بیش از ۵ کیلوگرم زغال برای اتو کردن لباس های میلیون ها هندی استفاده می نمایند.
"وینیشا" که از عواقب این مبادرت به ظاهر پیش پا افتاده برای هندی ها آشفته بود، تصمیم گرفت که چاره ای بیندیشد. وی می گوید: من مقدار زغال چوب بسیار زیادی را که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد، محاسبه کردم و دریافتم که آلودگی ناشی از آن سبب تغییر وضعیت آب و هوا و تغییرات اقلیمی می شود و به مادر زمین و سلامتی انسان ها لطمه می رساند. من می خواستم برای جایگزینی زغال چوب، یک منبع تجدیدپذیر ایجاد کنم و اینگونه بود که گاری اتوی خورشیدی من متولد شد.
"وینیشا" به رسانه های هند اظهار داشت: من روی یک چاره مناسب تحقیق کردم و دریافتم که استفاده از انرژی خورشیدی می تواند بطور مؤثر جایگزین استفاده از زغال چوب برای گرم کردن اتو شود.
وی این اختراع را در اوقات بعد از مدرسه و طی ۶ ماه توسعه داد. نخستین نمونه اولیه که توسط وی ساخته شد، یک سال پیش توسط بنیاد ملی نوآوری تحت اداره وزارت علوم و فناوری هند مورد آزمایش قرار گرفت و همین طور درخواست ثبت اختراع توسط وی را تایید نمود.
بگفته "وینیشا" برای شارژ این دستگاه تقریباً ۵ ساعت قرارگیری در زیر نور آفتاب نیاز است و هر باتری قادر می باشد تا ۶ ساعت انرژی اتو را تامین کند. علاوه بر این، این گاری خورشیدی می تواند در هر زمان لازم با برق شبکه یا برق تولیدی از یک ژنراتور کار کند.
همانطور که گفته شد، این اختراع برنده جایزه "آب و هوای کودکان" شده است که یک جایزه بین المللی است و به کودکانی اعطا می شود که برای بهبود شرایط آب و هوا و محیط زیست تلاش نموده اند. این جایزه ۱۱ هزار و ۶۰۰ دلاری برای پیشبرد این پروژه به وی تعلق گرفت.
"وینیشا" به رویترز انگلیس گفته که امیدوار است این گاری موجب بهبود درآمد و سلامتی کارگران و مغازه دارانی که وظیفه اتو کردن البسه مردم هند را بر عهده دارند، شود.1399/09/07
23:42:58
5.0 / 5
597
تگهای خبر: پروژه , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود