اخترشناسان اعلام كردند؛

مقارنه مشتری و زحل برای نخستین بار از قرون وسطی تا حالا

مقارنه مشتری و زحل برای نخستین بار از قرون وسطی تا حالا

گردو دانلود: درست بعد از غروب آفتاب در شامگاه 21 دسامبر سال 2020(اول دی 1399)، سیاره های مشتری و زحل در آسمان شب برای نخستین بار بعد از 800 سال، نزدیك تر از همیشه به یكدیگر ظاهر می شوند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، حدودا یک ماه دیگر سیاره های مشتری و زحل در پدیده ای که آخرین بار در حدود ۸۰۰ سال قبل رخ داده است، از دید ناظران زمینی در فاصله بسیار نزدیک به یکدیگر قرار خواهند گرفت و در واقع یک مقارنه سیاره ای شکل خواهد گرفت.
مقارنه یا همدمی در ستاره شناسی به هم راستا قرار گرفتن دو یا چند جرم سماوی با همدیگر از منظر زمین می گویند، به شکلی که در آسمان در کنار هم دیده شوند. مقارنه یک موقعیت است که در ستاره شناسی آماتوری و ستاره بینی استفاده می شود و به نزدیکی ظاهری چند سیاره و ماه یا با هم اشاره دارد.
"پاتریک هارتیگان" ستاره شناس دانشگاه "رایس" می گوید: هم ترازی بین این دو سیاره نسبتاً نادر است و حدودا هر ۲۰ سال یک دفعه اتفاق می افتد، اما این مقارنه به سبب بسیار نزدیک بودن این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است، چونکه این پدیده بار قبل در تاریخ ۴ مارس سال ۱۲۲۶ میلادی رخ داده است.
مشتری و زحل از شروع تابستان در آسمان زمین شروع به نزدیک شدن به یکدیگر کرده اند و بین ۱۶ تا ۲۵ دسامبر(۲۶ آذر تا ۵ دی) فاصله آنها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل در آسمان شب زمین دیده خواهد شد. البته نه اینکه این دو سیاره واقعا به این میزان به هم نزدیک شوند، بلکه از دید ما ناظران زمینی اینطور به نظر می رسند.
اگرچه بهترین شرایط رصد این پدیده در نزدیکی خط استوا است، اما این رویداد در صورت صاف بودن هوا در هر کجای کره زمین قابل مشاهده خواهد بود.
اخترشناسان می گویند زحل و مشتری در غروب روزهای مذکور به مدت تقریباً یک ساعت همانند یک دوقلو به نظر می رسند و برای رصد این پدیده باید دهانه تلسکوپ را به سمت غرب نشانه رفت.
"هارتیگان" می گوید: در شامگاه ۲۱ دسامبر نزدیکترین فاصله میان زحل و مشتری رقم خواهد خورد و آنها مانند یک جفت به نظر می رسند که فقط یک پنجم قطر ماه کامل از هم فاصله دارند.
وی اضافه کرد: هرچه مکان یک ناظر بیشتر به سمت شمال کره زمین باشد، زمان کمتری برای دیدن این مقارنه پیش از فرو رفتن این سیاره ها به زیر خط افق خواهد داشت. خوشبختانه این سیارات به اندازه کافی درخشان خواهند بود که در گرگ و میش قابل مشاهده باشند.
"هارتیگان" می گوید کسانی که می خواهند منتظر بمانند و مقارنه بعدی مشتری و زحل را در آسمان شب ببینند، باید تا تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۸۰ صبر کنند و بعد از آن، این مقارنه تا حدود سال ۲۴۰۰ رخ نخواهد داد.
منبع:

1399/09/04
11:48:05
5.0 / 5
759
تگهای خبر: دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲