چگونه كووید-19 می تواند به مغز صدمه بزند؟

چگونه كووید-19 می تواند به مغز صدمه بزند؟

محققان ˮبیمارستان عمومی ماساچوستˮ(MGH) در مطالعه اخیر خود از چگونگی صدمه رساندن كووید-۱۹ به مغز انسان اطلاع داده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، محققان طی این مطالعه ۶ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را با روش رزونانس مغناطیسی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ دارای علایم عصبی همانند برخی بیماران مبتلا به هیپوکسی که به کروناویروس مبتلا نبودند هستند به بعضی از اختلالات متابولیکی در مغز گرفتار شده اند اما با بررسی ساختار مغز این دو گروه محققان شاهد تفاوت هایی بودند.
گرچه این بیماری در درجه اول یک بیماری تنفسی است اما کووید-۱۹ می تواند بر سایر اندام ها همچون مغز هم تاثیر بگذارد و تصور می شود که تاثیر اصلی بیماری بر روی مغز از راه کمبود اکسیژن است اما مطالعات کمی درباره تأثیر کووید-۱۹ در صدمه رساندن به مغز انجام شده است. از زمان آغاز شیوع بیماری در اوایل سالجاری میلادی، هزاران بیمار مبتلا به کووید-۱۹ به بیمارستان عمومی ماساچوست رجوع کردند و این مطالعه شامل یافته های محققان از بررسی سه نفر از این بیماران بوده است.
شدت علایم عصبی متفاوت می باشد و یکی از مشهورترین موارد از دست دادن موقت بویایی است. علایم شدیدتر سرگیجه، گیجی، تشنج و سکته مغزی است. دکتر "اوا ماریا راتای"(Eva-Maria Ratai) پژوهشگر بخش رادیولوژی دانشگاه هاروارد و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما علاقمند به توصیف زمینه های بیولوژیکی بعضی از این علایم بودیم و همانطور که بررسی می کردیم به درک طولانی مدت اثرات کووید-۱۹ همچون سردرد، خستگی و اختلال شناختی هم علاقه مند شدیم. ما یافته ایم که برخی علایم مانند" مه مغز "(brain fog) و سایر اختلالاتی که مشخص شده است مدت ها پس از مبتلا شدن به نوع حاد این بیماری در فرد وجود دارد.
محققان از ۳ طیف سنج تشدید مغناطیسی تسلا(MRS) که نوعی اسکن تخصصی است که گاهی اوقات نمونه برداری مجازی هم نامیده می شود، استفاده کردند. طیف سنج تشدید مغناطیسی حتی در صورت طبیعی بودن یافته های تصویربرداری ساختاری می تواند ناهنجاری های عصبی شیمیایی را شناسایی کند. مغز بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کاهش ان-استیل-آسپارتات (NAA)، افزایش کولین و افزایش مایو-اینوزیتول را نشان داد و این علایم در بیماران مبتلا به هیپوکسی که به کووید-۱۹ مبتلا نبوده اند هم مشاهده شده بود. یکی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که شدیدترین صدمه ماده سفید (نکروز و کاویتاسیون) در مغز او مشاهده شده بود میزان لاکتات در مغزش زیاد بود که این نشانه دیگری از صدمه مغز در اثر کمبود اکسیژن است.
در مقایسه با ام آرآی، این تصویربرداری می تواند فرآیندهای پاتولوژیک مانند صدمه عصبی، التهاب، بیماری میلین زدا و هیپوکسی را بهتر توصیف کند. بر طبق این یافته ها محققان معتقدند که این روش می تواند بعنوان یک ابزار کاربردی برای نظارت بر بیماری و درمان مورد استفاده قرار گیرد.
یافته های این مطالعه در مجله "American Journal of Neuroradiology" منتشر گردید.
منبع:

1399/09/02
20:25:50
5.0 / 5
676
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود