ویدئویی كه نشان داده است ماسك های دریچه دار چقدر خطرناك هستند!

ویدئویی كه نشان داده است ماسك های دریچه دار چقدر خطرناك هستند!

به گزارش گردو دانلود تصاویر ثبت شده توسط دوربین های پرسرعت نشان داده است ماسك های دریچه دار در پیشگیری از گسترش ویروس كرونا بی فایده هستند چونكه سبب می شوند جریان هوای فیلتر نشده از آن بیرون برود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یافته های یک مطالعه نشان داده که ماسک های صورت N۹۵ دریچه دار سبب می شود جریاناتی از هوای بدون فیلتر هنگام بازدم به بیرون بیرون بروند که این مورد آنها را در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا بی فایده می کند.
یک محقق آمریکایی با استفاده از دوربین های پرسرعت الگوهای جریان هوا را که از دهان فرد بدون ماسک، دهان فرد دارای ماسک N۹۵ بدون دریچه و ماسک دریچه دار به بیرون پخش می شود را تهیه کرد تا عملکرد آنها را نشان دهد.
این فیلم نشان داد که ماسک های فاقد دریچه با موفقیت اغلب قطرات تنفس را هنگام بازدم فیلتر می کنند و در نتیجه خطر انتقال کووید-۱۹ کاسته می شود. با این وجود، دریچه ها اجازه می دهند که یک فواره از هوای مملو از قطرات تنفس از ماسک بیرون برود که این به آن معنا است که اگر افراد مبتلا به کووید-۱۹ از این ماسک ها استفاده کنند، هنگام بازدم امکان گسترش ذرات ویروسی به بیرون بسیار زیاد است. ماسک های N۹۴ بدون دریچه در این زمان که کرونا در سرتاسر جهان پخش شده است نسبت به ماسک های جراحی هم بهتر عمل می کنند.


"متیو استیمیتس"(Matthew Staymates) نویسنده این مقاله و مهندس مکانیک از مؤسسه ملی فناوری و استانداردها در مریلند اظهار داشت: وقتی فیلمها را مشاهده می کنید و آنها را با یکدیگر مقایسه می کنید می توانید این تفاوت چشم گیر در عملکرد آنها را مشاهده کنید. این فیلمها نشان داده است که چگونه دریچه ها اجازه می دهند هوای بدون فیلتر از ماسک بیرون برود، که این امر هدف ماسک را بی فایده می کند. ماسک های دریچه دار در بین مردم محبوب تر هستند چون که نفس کشیدن با آنها راحتتر است.
این ماسک ها بگونه ای طراحی شده اند که سبب فیلتر شدن ذرات ورودی می شوند و ازاین رو از آنها برای محافظت از کارگران ساختمانی در مقابل گرد و غبار و کارکنان بیمارستان در مقابل عفونت استفاده می شود.
با این وجود، ماسک های مورد نیاز برای پیشگیری از شیوع کووید-۱۹ عموما به منظور محافظت از دیگر افراد در مقابل خطر مبتلا شدن به کروناویروس مورد استفاده قرار می گیرند.
استیمیتس اظهار داشت: من برای محافظت از خودم ماسک نمیزنم بلکه من آنرا برای محافظت از همسایه ام میزنم، چونکه امکان دارد بدون علامت باشم و ویروس را بدون اطلاع پخش کنم. استفاده از ماسک دریچه دار در این حوزه کمکی نمی نماید. مطالعات قبلی حاکی از آن بود که ماسک های دریچه دار امکان دارد دارای نقص باشند اما این مطالعه برای نخستین بار دقیقاً دلیل آنرا نشان داد.
یافته های این مطالعه در مجله "Physics of Fluids" منتشر گردید.


مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/08/21
22:15:45
5.0 / 5
1132
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود