ربات بازرسی و نگهداری سوار بر تیغه های توربین بادی!

ربات بازرسی و نگهداری سوار بر تیغه های توربین بادی!

یك ربات شش پا با استقرار روی تیغه های توربین بادی می تواند هزینه های نگهداری آنها را به میزان قابل توجهی كم كند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در اواسط ماه اکتبر، یک ربات شش پا به نام "BladeBUG" بارها و بارها به منظور بازرسی و تعمیر، بر روی پره های یک توربین بادی در بریتانیا راه رفت. این اولین باری است که یک ربات به تعمیر و نگهداری پره های یک توربین بادی می پردازد.
اما چرا این اتفاق، مهم است؟ چونکه این فناوری می تواند هزینه روش های بازرسی تیغه های توربین های بادی را بیشتر از ۳۰ درصد کم کند. این ربات جدید حاصل یک پروژه همکاری یک میلیون پوندی بین شرکت تولید کننده "BladeBUG" و شرکت مسئول مزرعه بادی معروف به "ORE Catapult" است که بخشی از بودجه آن توسط آژانس "Innovate UK" تأمین شده است.
این ربات بعد از تکمیل شدن در انتهای سال آینده قادر خواهد بود تا سطح تیغه ها را از نظر ترَک و نقص اسکن کرده و یافته های خویش را به مقر منتقل کند.
"کریس هیل" مدیر عملیاتی "ORE Catapult" می گوید: این یک فناوری فوق العاده و قابل توجه است که می دانیم می تواند این صنعت را متحول کند.


نخستین راهپیمایی این ربات روی تیغه توربین بادی حالا خیلی از توانایی های این ربات را اثبات نموده است. این ربات در طول این آزمایش، ۵۰ متر را روی یک تیغه به حالت عمودی پیمود. طول این تیغه ۸۴ متر است که ارتفاع کل توربین را در حالت قائم به ۱۹۵ متر می رساند. این آزمایش یک سفر کاملاً چشم گیر برای این ربات شش پای کوچک بود، چون که مزایای زیادی به همراه می آورد.
این ربات دارای یک پتانسیل مشخص برای کاهش هزینه ها، کاهش احتیاج به استقرار نیروی انسانی در مزارع بادی واقع در دریاها و افزایش طول عمر تیغه ها است.
در واقع به نظر می آید ربات "BladeBUG" یک نقطه عطف تاریخی در تکامل صنعت توربین های بادی باشد. توربین های بادی یک عنصر اساسی برای بهره برداری از مزارع بادی در حال گسترش در سالهای آینده خواهند بود و این ربات ها می توانند بهره وری آنها را به میزان قابل توجهی بالا برند.
منبع:

1399/08/19
15:00:05
5.0 / 5
806
تگهای خبر: پروژه , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵