شناسایی یك انفجار رادیویی سریع در كهكشان راه شیری

شناسایی یك انفجار رادیویی سریع در كهكشان راه شیری

به گزارش گردو دانلود یافته های جدید محققان موسسه فضایی مك گیل و دانشكده فیزیك دانشگاه مك گیل، نشان داده است كه مگنتار (نوعی ستاره نوترونی كه به نظر می آید دارای یك میدان مغناطیسی بسیار قدرتمند است) می تواند منبع بعضی از انفجارهای سریع رادیویی (FRB) باشد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، باآنکه تحقیقات زیادی برای توضیح این پدیده انجام شده است، اما منبع آنها تابحال دست نیافتنی و مبحث برخی بحث ها باقی مانده است. مگنتار (Magnetar) یا ستاره مغناطیسی (مغنااختر) نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد.
در ۲۸ آوریل ۲۰۲۰، تیمی متشکل از ۵۰ دانشجو، محقق مقطع فوق دکترا و استاد با استفاده از "آزمایش نقشه برداری شدت هیدروژن کانادا" (CHIME)، یک انفجار رادیویی شدید غیرمعمول را که از یک مگنتار نزدیک واقع در راه شیری ایجاد شده، تشخیص دادند.
مطالعه ای که به تازگی در مجله "Nature" انتشار یافته است، نشان داده است که شدت این انفجار رادیویی سه هزار برابر بیشتر از هر مگنتار است که تابحال اندازه گیری شده است که این مورد این نظریه را که مگنتارها منشا حداقل برخی انفجارهای سریع رادیویی هستند، تقویت می کند. انفجارهای سریع رادیویی برای نخستین بار بیشتر از یک دهه پیش کشف شدند.
در نجوم رادیویی، یک انفجار رادیویی سریع(fast radio burst) یا "FRB" یک پالس رادیویی زودگذر با طول کسری از یک میلی ثانیه تا چند میلی ثانیه است که ناشی از برخی فرآیندهای نجومی با انرژی بالا است که هنوز درک نشده اند. در حالیکه منبع آنها بسیار پرانرژی است، قدرت سیگنالی که از آنها به زمین می رسد، هزار برابر کمتر از ارسال سیگنال یک تلفن همراه در ماه به زمین است.
نخستین FRB توسط "دانکان لوریمر" و شاگردش "دیوید نارکویچ" در سال ۲۰۰۷ هنگام بررسی داده های آرشیوی پولسارها کشف شد و بنابراین معمولاً از آن بعنوان "انفجار لوریمر"(Lorimer Burst) یاد می شود. از آن زمان تابحال خیلی از انفجارهای رادیویی سریع همچون چندین مورد که به روش های به ظاهر نامنظم تکرار می شوند، به ثبت رسیده اند.
"زیگی پلونیس" (Ziggy Pleunis)، محقق این مطالعه اظهار داشت: تا کنون تمام انفجارهای سریع رادیویی که تلسکوپ هایی مانند CHIME ثبت کرده اند، در کهکشان های دیگر بوده اند که این مورد مطالعه آنها با جزئیات را بسیار دشوار کرده است.
منبع:

1399/08/16
11:55:32
5.0 / 5
1043
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود