برای جلوگیری از آسیب به سلامت؛

اشیای خارجی درون مواد غذایی با رادار شناسایی می شود

اشیای خارجی درون مواد غذایی با رادار شناسایی می شود

محققان آلمانی از ابداع یك سیستم راداری جدید اطلاع داده اند كه با اسكن كردن مواد غذایی، اشیای خارجی احتمالی موجود در آنها كه به سلامت انسان صدمه می زند را شناسایی می كنند.به گزارش گردو دانلود به نقل از نیواطلس، گاهی اوقات به علت بی دقتی کارخانه های تولید مواد غذایی، سنگ، شیشه، چوب، پلاستیک و غیره در درون مواد غذایی قرار می گیرد. یک سیستم جدید راداری با بررسی دقیق مواد غذایی این نوع مواد را کشف می کند.
تا به امروز برای کنترل نهایی مواد غذایی برای خروج مواد زائد احتمالی از آنها از اشعه ایکس استفاده می شد. اما اشعه ایکس تنها قادر به شناسایی فلزات است و از آن نمی توان برای یافتن پلاستیک، چوب، پارچه و شیشه استفاده نمود.
سیستم راداری SAMMI از امواج رادیویی با فرکانس بالا برای شناسایی انواع مواد استفاده می نماید. انتشار این امواج با استفاده از آنتن های حلقوی خاصی صورت می گیرد که در بالای خط تولید مواد غذایی نصب می شوند. تصاویر مواد غذایی اسکن شده از این طریق بر روی نمایشگرهای عادی قابل مشاهده می باشد و آلودگی احتمالی آنها از همین طریق مشخص می شود.
وجود اشیای خارجی در مواد غذایی باعث تفاوت در زمان رفت و برگشت امواج برخورد کرده با آنها در مقایسه با سایر امواج می شود و شناسایی این اشیا به همین شیوه صورت می گیرد. از دستگاه مورد اشاره فعلاً برای شناسایی اشیایی در ابعاد حداکثر ۳۰ در ۳۰ در ۵ سانتیمتر استفاده شده است. این فناوری برای شناسایی فلزات کاربردی ندارد و بدین منظور باید کماکان از اشعه ایکس استفاده گردد.


منبع:

1399/08/15
12:21:27
5.0 / 5
740
تگهای خبر: تولید , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲