شناسایی سطوح بسیار پایین ناخالصی های گاز با روشی نوین

شناسایی سطوح بسیار پایین ناخالصی های گاز با روشی نوین

گردو دانلود: گازهای ردیاب (Trace gasses)، موادی هستند كه به مقدار كم در هوا و سایر مكان ها وجود دارند. صرف نظر از غلظت كم آنها، گازهای ردیاب می توانند بطور قابل توجهی بر خصوصیات شیمیایی تركیبات گازی تأثیر بگذارند. در نتیجه، شناسایی دقیق و كمی آنها مهم می باشد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، به گازهای موجود در جو به غیر از نیتروژن(۱/۷۸ درصد)، اکسیژن(۹/۲۰درصد) و آرگون (۹۳۴/۰درصد) که در ترکیب، ۹۹.۹۳۴ درصد گازهای موجود در اتمسفر یافت می شوند، گازهای ردیاب می گویند.
در یک مطالعه جدید، "تیمو تامبرگ" (University of Helsinki) از "دانشگاه هلسینکی" روش های تشخیصی را ایجاد کرد که آنها اندازه گیری آثار بسیار کوچک گازهای مختلف را امکان پذیر می کند.
این روش بر طبق طیف سنجی جذب لیزر بدون پس زمینه(background-free laser absorption spectroscopy) است. این روش، خاصیت های منحصر به فردی دارد که این مساله آنرا برای تشخیص گاز با غلظت خیلی کم مناسب می کند. چنین خاصیت هایی شامل مقیاس پذیری با قدرت نوری همراه با کاهش حساسیت به نوسانات قدرت نوری است.
تامبرگ اظهار داشت: بدون پس زمینه به این معنا است که سیگنال های ایجاد کننده تداخل در کار از بین بروند. تامبرگ از دو روش طیف سنجی استفاده کرد: ۱. یک روش تداخل سنجی جدید برای اندازه گیری طیف های جذب باند پهن رایگان پس زمینه ۲. طیف سنجی فتوآکوستیک تقویت شده با قابلیت انعطاف پذیری
وی در این زمینه اظهار داشت: من این اندازه گیری ها را در منطقه فروسرخ میانی با بهره گیری از چندین منبع نور لیزر مختلف مانند نوسانگرهای پارامتری نوری، شانه های فرکانس نوری و لیزرهای آبشار کوانتومی انجام دادم.
در بررسی "طیف سنجی فتوآکوستیک تقویت شده با قابلیت انعطاف پذیری"، تامبرگ با بکارگیری قدرت نوری بالا به تشخیص سطوح خیلی کم ناخالصی های گاز در سطح بالا رسید.
این روش ها کاربردهای مهمی دارند. یکی از این کاربردها می تواند بینی مصنوعی برای تشخیص بیماری ها باشد. این مطالعه راه های جدیدی را برای توسعه تجهیزاتی برای برنامه های کاربردی میدانی باز می کند.
یافته های تامبرگ نشان میدهد که چگونه می توان از این روش طیف سنجی جذب لیزر بعنوان کروماتوگراف گازی آشکارساز پیشرفته استفاده نمود. کروماتوگرافی یا سَوانِگاری روشی در علم شیمی برای جداسازی اجزای یک مخلوط با عبور دادن یک فاز متحرک از روی یک فاز ساکن است.
در این روش معمولاً مخلوط که به صورت مایع یا گاز است از یک لوله یا شبکه گذرانده می شود، در نتیجه مخلوط به اجزای تشکیل دهنده تجزیه شده و هر جز جداگانه خارج می شود.
منبع:

1399/08/11
22:59:30
5.0 / 5
1127
تگهای خبر: دانشگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود