احتمال حضور عناصر سازنده حیات در سیارك بنو

احتمال حضور عناصر سازنده حیات در سیارك بنو

به گزارش گردو دانلود مطالعات اخیر محققان نشان داده است كه سیارك ˮبنوˮ امكان دارد دارای عناصر سازنده حیات باشد و زمانی روی سطح سنگی آن آب جاری بوده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان ادعا می کنند که سیارک "بنو" امکان دارد دارای عناصر سازنده حیات باشد و زمانی سطح آن مملو از آب بوده است. مأموریت اُسیریس-رِکس ناسا در ۲۰ اکتبر برای جمع آوری نمونه هایی از این سیارک در "بنو" فرود خواهد آمد تا در آینده این نمونه ها را جهت بررسی دانشمندان به زمین باز گرداند. بعنوان بخشی از مقدمات این مأموریت، شش مقاله پژوهشی انتشار یافته است که در آن تاریخ و ساختار این سیارک نزدیک زمین با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط اُسیریس-رِکس که از سال ۲۰۱۸ به دور این سیارک می چرخد، انتشار یافته است.
در یکی از این مقالات، "امی سایمون"(Amy Simon) از ناسا "گادرد" گفته شواهدی از کربن و مواد آلی گسترده در سطح سیارک بنو یافت شده است. این مواد در رگ هایی که از میان سنگ های سطح سیارک عبور می کردند یافت شدند. به قول محققان این نخستین کشف تایید شده از حضور این عناصر سازنده حیات در یک سیارک نزدیک به زمین است.
کشف مولکول های حیات و آب با جریان آزاد این باور را تقویت می کند که احتمالاً شهاب سنگ ها نخستین اجزای سازنده حیات را به زمین حمل کرده اند.
اُسیریس-رِکس از زمان قرار ملاقات با بنو در اواخر سال ۲۰۱۸ بررسی های مداری دقیق از سطح این سیارک انجام داده است. این مأموریت داده هایی در مورد ترکیب و ساختار سیارک و همینطور شناسایی مکان های مناسب برای جمع آوری نمونه گردآوری کرده است.
سایمون و همکارانش از ناسا با استفاده از طیف سنج مادون قرمز نشان دادند که مواد حامل کربن مانند مولکول های آلی و مواد معدنی کربناته در اغلب سطح بنو حضور دارند. این محققان توضیح دادند که این اجزای سازنده حیات بر روی برخی سنگ ها یافت شده اند.
دانته لائورتا، محقق اصلی اُسیریس-رِکس، اظهار داشت: فراوانی مواد حامل کربن یک پیروزی بزرگ علمی برای این مأموریت است. ما حالا خوشبین هستیم که خواهیم توانست نمونه ای از مواد آلی را جمع آوری و برگردانیم. این کار هدف اصلی مأموریت اُسیریس-رِکس است.
به قول "هانا کاپلان" از مرکز گادارد ناسا، این موارد امکان دارد از واقعیتی ناشی شده باشد که این سیارک زمانی آب روان داشته است. بعضی از کربنات هایی که آنها یافتند شواهدی را نشان داده است که آنها فقط از راه فعل و انفعالات با آب در رگه های سنگ های سطح سیارک بوجود آمده اند طول آنها سه فوت است و چند اینچ ضخامت دارند.
آنها دریافتند که سیارک مذکور حاوی عناصر سازنده حیات است و زمانی بخشی از سیارک بسیار بزرگتر پوشیده از آب بوده است.
منطقه ای از بنو که اُسیریس-رِکس بر روی آن فرود خواهد آمد، دهانه "Nightingale" است و از مواد تازه تری ساخته شده است و این به آن معناست که منظره واضح تری از منظومه شمسی اولیه را در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد.
شش مقاله مذکور در مجلات "Science وScience Advances" انتشار یافته است.
1399/07/19
20:44:39
5.0 / 5
869
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱