درمان جدید كووید-19 با كمك كورتیزون

درمان جدید كووید-19 با كمك كورتیزون

پژوهشگران سوئدی در بررسی جدید خود دریافتند كه شاید بتوان با كمك كورتیزون، درمان جدیدی را برای كووید-۱۹ عرضه داد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه اومئو، در ریه بعضی از بیمارانی که به علت مبتلا شدن به کووید-۱۹ و نارسایی تنفسی از دنیا می روند، یک ماده ژل مانند تشکیل می شود. پژوهشگران "دانشگاه اومئو"(Umeå University) سوئد در بررسی، عامل فعال در این ژل را ارزیابی کرده اند. این کشف می تواند به یافتن درمان های جدیدی برای کووید-۱۹ کمک نماید.
"اربن هلمن"(Urban Hellman)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: درمان هایی وجود دارند که می توانند تولید این ژل را در بدن متوقف کنند و یا به واسطه یک آنزیم به تجزیه ژل بپردازند. همینطور یافته های ما می توانند توضیح دهند که چرا به نظر می آید که "کورتیزون"(Cortisone) می تواند بر کووید-۱۹ اثر بگذارد.
کالبدشکافی بعضی از افرادی که در اثر مبتلا شدن به کووید-۱۹ از دنیا رفته بودند، نشان داد که ریه این افراد از یک ماده ژل مانند پر شده است. پژوهشگران پیش تر نمی دانستند که این ژل از کجا نشات می گیرد.
پژوهشگران در بررسی های خود دریافتند که این ژل، از ترکیبی معروف به "هیالورونان"(Hyaluronan) تشکیل شده که یک پلی ساکارید از گروه "گلیکوزآمینوگلیکان"(Glycosaminoglycan) است.
وجود هیالورونان در بدن انسان طبیعی است و در بافت های گوناگون، عملکرد متفاوتی دارد. هیالورونان در مراحل ابتدایی تشکیل زخم نقش دارد و به صورت مصنوعی در صنایع مربوط به زیبایی هم تولید می شود.
از آنجا که هیالورونان می تواند به میزان قابل توجهی آب در شبکه مولکولی متصل شود، یک ماده ژل مانند را تشکیل می دهد. همین روند در ریه افراد مبتلا به کووید-۱۹ هم رخ می دهد و باعث می شود که آنها به ونتیلاتور نیاز پیدا کنند و حتی در موارد حاد، به مرگ بیماران در اثر نارسایی تنفسی می انجامد.
داروی معروف به "Hymecromone" هم اکنون برای کاهش سرعت تولید هیالورونان در بیماری های دیگر همچون حملات کیسه صفرا به کار می رود. همینطور آنزیمی وجود دارد که می تواند هیالورونان را به صورت موثر تجزیه کند.
کورتیزون هم می تواند تولید هیالورونان را کم کند. پژوهشی که پیش از این توسط دانشمندان انگلیسی انجام شد، داده های قابل توجهی را در مورد اثر مثبت دگزامتازون بر افراد مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ نشان داد.
هلمن اضافه کرد: باور پیشین این بود که نتایج امیدوارکننده به خاطر خصوصیت های ضد التهابی کورتیزون است اما باید این نظریه را به باورهای پیشین اضافه کرد که امکان دارد کورتیزون بتواند تولید هیالورونان را کم کند و میزان ماده ژل مانند را هم در ریه ها بکاهد.
این پژوهش، در "Journal of Biological Chemistry" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/16
21:06:44
5.0 / 5
962
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود